"Uğur Ergan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Ergan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Ergan

EFGAN BEYAZ’IN DÜNYASI

Efgan Beyaz, Gazi’de üç dönem hocalığını yapmış Bünyamir Balamir’in söylediği gibi “Resimlerini fantastik gerçekçi bir değer içinde vurgulayan” bir ressam.

Ankara’nın özellikle 12 Eylül öncesi önemli entelektüel merkezlerinden Zafer Çarşısı’nda Eşref Üren ve Osman Zeki Oral’dan dersler alan Efgan Beyaz’ın asıl okulu ise TRT. 1985 yılında TRT’de dekor ressamı ve illüstratör olarak göreve başlayan Beyaz, 2004 yılında Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Eurovision Şarkı Yarışması’na katılan 36 ülke sanatçısının karikatürünü de çizmiş bir sanatçı.

LUNAPARK RESİMLERİ

TRT’nin dergilerine karikatür çizip, PTT için pul çalışmaları yapan Beyaz, devlet kurumlarına 23 Nisan Çocuk bayramları için afişler de hazırladı. Beyaz’ın bir diğer özelliği lunapark ressamlığı yapması. Özellikle yurt içi ve dışındaki lunaparkları süsleyen bir çok resmin altında Beyaz’ın imzasını görebilirsiniz.

GEÇMİŞLE AHENK

Beyaz’ın resimlerindeki objeler ağırlıklı illüstrasyon olarak görülebilir. Ama onun canlı renkler ve tonları sayesinde geçmişle, günümüz bir ahenk içinde bütünleşir. Arka fonunda, Beyaz’ın çocukluğundan hatırladığı, eniştesine ait eski model bir Amerikan otomobilinin olduğu bir resmin ön planında dans eden bir çifti görebilirsiniz örneğin. Ya da çember çeviren çocuklar sizi çocukluğunuza götürürken, sevimli veya hüzünlü bir yüze sahip ayakkabı boyacısı çocuk günümüz gerçeğiyle sizi başbaşa bırakabilir. Bol ışıklı bir salonda sohbete dalmış veya dansa başlamış genç bir çiftin yüzlerine yansımış mutluluk, size platonik aşkınızla başbaşa olmanın hayalini kurdurabilir. Yine bol ışıklı bir kaldırımda müşteri bekleyen hayat kadınlarının seksi duruşları sizi başka bir aleme götürürken, serbest piyasa ekonomisinin yaşandığı günümüz dünyasının bir başka gerçeğini de yüzünüze vurur. Çeşitlilik ve bol figür görebilirsiniz Beyaz’ın resimlerinde. Beyaz’ın canlı renkleri sayesinde bu “çokluk” sizi resimden uzaklaştırmaz aksine içine çeker.

FAO’YA DEV PANO

Efgan Beyaz, resimlerinde El Greco’nun etkisi olduğunu söylüyor. İlk yaptığı yağlıboya resimde onun bir röprodüksiyon çalışması. Şu an BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Roma’daki merkezine Anadolu figürlerinin ağırlıkta olduğu büyük bir pano hazırlayan Beyaz diğer etkilendiği isimleri geçen Nisan ayında Arkadaş dergisine şöyle açıklamış:
“Rembrant, Caravaggio diğer etkilendiğim ressamlar. Türk sanatçılardan Burhan Uygur’un çalışmalarını severim. Bakmayı ve görmeyi bilmek gerekir. Gördüğümüzü çizmek ise daha da önemlidir. Resimlerimi hafızamda görüyor, sonra da tuvale aktarıyorum.”

KAPUCU’NUN PERDELERİ

Ankara’da doğduktan sonra babasının görevi nedeniyle küçük yaşta ABD’ye giden küçük kız, yıllar sonra ülkesine geri döndüğünde özellikle kadınların ilgi göstereceği bir ressam olacağını nerden bilebilirdi ki? Onun içindeki resim sevgisini ABD’deki ilkokul öğretmenleri bulup çıkarmışlar. Daha küçük yaştayken bile okulun birçok etkinliği için panolar hazırlamış.
Özellikle tül perde çalışmalarıyla tanınan Günseli Kapucu, Türkiye’ye geri döndükten sonra Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmesine rağmen resimden kopamamış. Profesyonel resim hayatına 1997 yılında bir karma sergi ile başlayan Kapucu, kendisini şöyle anlatıyor:
“Bir gün kendime sorduğum nasıl bir yerde yaşamak isterim sorusuna tuval üzerinde cevaplar aramaya başladım. Begonvillerle süslü pencereler, kapılar çizdim, pencerelerde tenekelerin içinde çiçekler yetiştirdim. Saksılara örgüler ördüm, tığlarla perdeler işledim, duvarlarda biberler kuruttum. Öyle bir an geldi ki yaptığım resimlerin, benim için yaşamayı düşlediğim yerler, izleyiciler için ise geçmişlerini aradıkları yerler olduğunu gördüm. Sergilerim esnasında resimlerim vasıtasıyla izleyicilerimle çok samimi duygular paylaştım. Resim eğitimim olmamasına rağmen zaman içinde resim benim hayatım oldu. Her gün 15 saat civarında çalışırım, izleyicilerimle daha çok şeyi paylaşabilmenin yollarını ararım hep.”

KUĞULU’NUN RESSAMI

İstanbul’daki Gezi Parkı eylemlerine Ankara’da en güçlü desteğin verildiği yerlerden birisi de Kuğulu Park’tı. Binlerce Ankaralı ellerinde Türk bayrakları, çocuklarıyla birlikte Kuğulu’ya gelerek tepkilerini dile getirdiler. Kuğulu’nun bir bölümünde küçük çevreciler için ablaları-ağabeyleri, sprey boyalarla ağaç ve çiçek figürleri hazırladı. Minik çevreciler hazırlanışını seyrettikleri ağaç veya çiçek figürlerinin olduğu pankartları taşıyarak, doğadan yana olduklarını gösterdiler.

KENTTE NE VAR?

Nev Nesil (Yaz boyunca-Galeri Nev/GOP), Burcu Günay (22 Haziran’a kadar Galeri Akdeniz/Hilal Mah. Yıldız), Gülsün Kara (22 Haziran’a kadar- Galeri Z/Samanpazarı), Fatma Yazıcı-Gülen Öztekin-İlknur Helvacıoğlu (18 Haziran’da açılıyor-TBMM Mustafa Necati Kültür Evi-Kızılay), Serpil Gülse (Haziran boyunca- Atölye Rengarenk/Hilal Mah. Yıldız), Karma Sergi (Yaz boyunca-Arda Sanat/Hilal Mah. Yıldız), Karma sergi (Yaz boyunca-Galeri Valör/Hilal Mah.Yıldız), Karma sergi (Bugünden itibaren-Galeri Gözde/Y.Ayrancı), Yaz karması (20 Haziran’dan itibaren-Galeri Polart/Hilal Mah. Yıldız).

X