Gündem Haberleri

    Efe'yi öldüren lavabo 2 vida ile monte edilmiş

    A.A
    04.05.2011 - 12:16 | Son Güncelleme:

    Maltepe'de ana sınıfı öğrencisi Efe Boz'un ölümüne ilişkin soruşturma sonucu, okulda güçlendirme ve onarım çalışması yapan 2 şirketin 4 yetkilisi hakkında, “taksirle ölüme neden olmak” suçlamasıyla 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

    Kartal Cumhuriyet Savcısı Hidayet Sakallı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

    Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Dumlupınar İlköğretim Okulu ana sınıfı B şubesi öğrencisi olan Efe Boz'un, 12 Mayıs 2010 tarihinde öğretmeninden izin alarak tuvalete gittiği anlatılıyor. Bazı sesler üzerine okul görevlilerinin tuvalete girdiği ve Boz'un, lavaboların bulunduğu bölüm girişinde boğazında kanlar olduğu halde yaralanmış vaziyette bulunduğu anlatılan iddianamede, ana sınıfı öğrencisinin kaldırıldığı hastanede kurtarılamadığı ifade ediliyor.
    Lavabonun da kırıldığının görüldüğü belirtilen iddianamede, okulda 2007-2008 tarihlerinde İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon birimi tarafından ihalesi yapılan Eğitim Yapıları Güçlendirme ve Onarım İnşaatı kapsamında, Arar Mühendislik ve İnşaat Sanayi AŞ tarafından güçlendirme ve onarım çalışması yapıldığı kaydediliyor.

    İddianamede, yapılan inceleme sonucu, Aslan Yavuz Haberdar'ın ortağı ve müdürü; Halim Cüneyt İşyar'ın ise kalite kontrol mühendisi olduğu şirketin, ihaleyi aldıktan sonra güçlendirme ve onarım çalışmasını, Yalçın Kaya'nın ortağı ve müdürü; Murat Kılıç'ın ise mühendis olarak görev yaptığı Kaya firmasına yaptırdığı anlatılıyor.

    EFE İÇİN 12 GÜN YÜRÜDÜLER

    “İKİ ADET VİDA...”

    Okuldaki tuvalet ve lavabolarda inceleme yapıldığı ve bilirkişi raporu istendiği belirtilen iddianamede, hazırlanan rapordaki şu bilgilere yer verildi:

    “Ana sınıfına ait zemin kattaki kız ve erkek öğrencilerin ortak kullanımındaki lavaboların iki vida ile duvara tutturulmuş olduğu, taşıyıcı sistemde başkaca bir destek bulunmadığı, kazanın meydana geldiği lavabonun da aynı şekilde iki adet vida ile duvara tutturulmuş olduğu, vidalardan birinin duvarın girişindeki fayansı patlattığı, fayansın arkasındaki beton kısmın da buradan çıkmasını sağlayacak kadar dağılmaya neden olduğu, vidada hafif yamulmanın olduğu, diğer vidanın da duvar üzerinde kaldığı ve hafif eğilme olduğu anlaşılmıştır.

    Lavabo üzerinde ise taşıyıcı sistemine destek olarak vida dışında başka bir sistemin bulunmadığı, lavabo taşının yerde ve parçalanmış, köşe kısmının pütürlü ve keskin bir şekilde üzerinde kan lekeleri olduğu belirlenmiştir.”

    İddianamede, bilirkişi raporuna göre, Efe Boz'un ölümü olayında meydana gelen kazanın temel sebeplerinin de “kazaya neden olan lavabonun ana sınıfındaki çocuklara uygun sağlamlıkta ve boyutta yapılmamış olması, lavabonun düşme tehlikesi göz önüne alınarak demir destekli veya ayaklı yapılmaması, sadece iki vida ile duvara monte edilmiş, söz konusu lavabo ile gerekli bakım ve iyileştirmenin yapılmaması” gösterildi.

    Güçlendirme ve onarım çalışması kapsamında olmamasına rağmen, ana sınıfı ve lavaboları bölümünde inşaat çalışması yapıldığının alınan ifadeler ve toplanan delillerden anlaşıldığı belirtilen iddianamede, zanlılar Haberdar, İşyar, Kaya ve Kılıç'ın “taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanarak cezalandırılmaları istendi.
    4 zanlının, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle önümüzdeki günlerde yargılanmasına başlanacak.

    ANNESİ KAMPANYA BAŞLATMIŞTI

    Okul tuvaletinde ellerini yıkarken lavabo ve aynanın düşmesiyle hayatını kaybeden Efe'nin annesi imza kampanyası başlattı.
     
    Anne Nurdan Boz, 2010-2011 eğitim öğretim yılının başlaması sebebiyle sabah erken saatlerde oğlunun hayatını kaybettiği Dumlupınar İlköğretim Okulu'na gelmiş ve  ölen Efe'nin arkadaşları ve velilerden imza toplayan Nurdan Boz, oğlunun ölümüne neden olan sorumluların cezalandırılmasını istemişti.

    Acılı anne okul önünde kurduğu imza standında velilerden destek isteyerek, "Birileri duyana kadar bu haykırış susmayacak", "Efe'ler ölmesin" yazılı pankartlar açmıştı.

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı