"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Efe'ye yatırım yapılır

Efsane şampiyon merhum Nazmi Bari'nin gözünün arkasında kalmasına gerek yok artık.

TED Kulübü'nde adına düzenlenen uluslararası 18 yaş altı Nazmi Bari Kupası Turnuvası'nda tek erkeklerde henüz 16 yaşındaki Türk tenisçi Efe Yurtaçan  üst üste 3 İngiliz rakibini yenerek şampiyon oldu.

Hiçbir spor dalında hele bu tenis gibi bireysel bir spor ise aynı hafta içerisinde İngiltere gibi sporda söz sahibi olan ülkenin sporcularını yenmek öyle kolay değildir. Üstelik İngilizlerden Joshua Sapwell adlı tenisçi daha önce 14 yaş kategorisinde dünyanın en önemli turnuvası Orange Bowl’u kazanmış , zamanında dünya birincisi olmuş ve bir hafta önce Enka Kulübü'ndeki  uluslararası etkinlikte şampiyon olmuş ise; Efe'nin başarısının ne kadar önemli olduğunu göstermekte.
/images/100/0x0/55eb40e1f018fbb8f8b5395e

Babası memur annesi ev hanımı olan Efe 7 yaşında Antalya Atik (Antalya Tenis İhtisas) Kulübü'nde tenise başladı. ATİK Kulübü bilhassa gençlerde başarılı çalışmalar yapan bir kulüp. Efe,  sade ancak bir o kadar da etkili tenis oynuyor. Kabiliyetin yanı sıra  karakterli, ahlaklı bir kişiliye sahip. Bu özellikler Efe’nin uluslar arası arenada başarılı bir tenisçi olabileceği yönde. Efe, tenise yatırım yapmayı düşünen sponsorlar için önemli bir fırsat.

MARSEL ÜNLÜ BİRİNİ YENDİ

Turkcell'in ana sporu olduğu tenisçimiz Marsel İlhan'ın maçı biter bitmez antrenörü Can Üner ile telefonla görüştüm. Karşımda yorgun ama bir o kadar da mutlu Can'ın sesiyle karşılaştım. Can duygularını şöyle dile getirdi;

"Çok mutluyuz. Maçtan önce kazanacağımıza inandık ve ona odaklandık. Rakip Tommy Haas'ın oyun tarzını bildiğimiz için maç öncesi belirli taktikler üzerinde çalıştı. Marsel müsabaka süresince oyun planımızı aynen uyguladı. Zamanında dünya ikincisi olan Alman rakibini sürekli baskı altında tuttu."

Engin Kratzer'in mini yorumu

Marsel İlhan, Fransa Açık Grand Slam'inde sadece maç kazanarak ikinci tura geçmedi. Önemli bir tenisçiyi yendi. Tommy Haas, dünya tenis arenasında tanınmış bir isim. Marsel, bu motivasyon ile Paris'te ikinci turda daha önce 2010 yılında Rotterdam Turnuvasında yendiği ve şu anda 30 numara olan İspanyol Guillermo Garcia-Lopez ile karşılaşacak. Tommy Haas maçı öncesi ifade ettiğim gibi Marsel, bu rakibini de yenebilir. Ancak bu maçta Marsel'in çok sabırlı olup puanları çok iyi hazırlaması gerekecek. Çünkü İspanyolların en önemli özellikleri rakiplerinin hatalarından faydalanmaktır.

Haas 15 (serviste direkt puan) - Marsel 25 Ace (serviste direkt puan)

Haas 7 (Serviste çift hata) - Marsel 1 (Serviste çift hata)

Haas 67 (Direkt sayı) - Marsel 85 (Direkt sayı)

Haas 43 (Zorlanmadan hata) - Marsel 20 (Zorlanmadan hata)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI