Ege Haberleri

EGE

  Efes'te Viyana büyüsü

  Veysel EROL / SELÇUK, (İzmir) (DHA)
  12.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.07.2012 - 17:23

  Viyana Filarmoni'nin Efes'teki konseri büyük beğeni topladı. Orkestrayla birlikte yurtdışından gelen yaklaşık 2 bin klasik müzik tutkunu büyüleyici bir atmosferde Viyana Filarmoni'yi dinledikleri Efes'e hayran kaldı.

  Efeste Viyana büyüsü

  Viyina Filarmoni Orkestrası, 26. Uluslararası İzmir Festivali çerçevesinde Efes Antik Kenti'nde muhteşem bir konseri uzun yıllar unutulmayacak izlere bırakarak gerçekleşti. Klasik müziğin gelmiş geçmiş en iyi orkestralardan biri olarak tanınan Viyana Filarmoni Orkestrası'nı Efes konserinde, çağımızın en saygın şeflerinden Herbert Blomstedt yönetti. Orkestra Franz Schubert'in 7 ve 8. Senfonilerini çaldı. Orkestra uzun süren alkışlara Strauss'un Seufzer Galop'uyla teşekkür etti. Konseri yaklaşık 2 bin kişi izledi.

  Efeste Viyana büyüsü
  “Deniz ve Müzik Turu” kapsamında yola çıkan ve Efes Ticaret Agorası'nda kendileri için hazırlanan 200 metrekarelik, ses ve rüzgar perdeleriyle korunan özel sahnede konser veren Viyana Filarmoni Orkestrası'nı izlemeye, aynı gemide seyahat ettikleri yabancı izleyiciler de geldi. Malta-İstanbul-Kuşadası-Pire-Malta turu boyunca her durakta orkestradan farklı programlı bir konser dinlemek üzere yola çıkan sanatsever grubu, dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Efes'i kıdemli arkeologlar eşliğinde gezdi. Antik kente hayran kaldıklarını belirten konuklar, böyle bir mekanda Viyana Filarmoni Orkestrası'nı dinlemenin paha biçilmez bir şans olduğunu dile getirdi.
  Türkiye'nin ve Efes'in tanıtımı için büyük önem taşıyan konserle, Efes Ticaret Agorası festival mekanları arasına girdi. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Uluslararası İzmir Festivali ile tarihi mekanları sanatla buluşturarak İzmir ve Efes'in tanıtımında çok önemli bir rol üstleniyor.
  Efeste Viyana büyüsü

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı