Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Efes'in ismi değişmesin isterim"

Gençlik ve Spor Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül, Efes Pilsen Kulübü'nün “Efes” Kulübü olarak yoluna devam etmesini istedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yunus Akgül, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) “Tütün ve Alkollü İçkilerin Satış ve Sunumuna İlişkin Esas ve Usuller Hakkındaki Yönetmeliğinin” Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından kapatılıp kapatılmayacağı tartışılan Efes Pilsen Kulübü'nün haklarından korunmasından yana olduğunu söyledi.

Özellikle Türk basketboluna önemli katkıları bulunan Efes Pilsen'i isim değişikliğiyle karşı karşıya getiren yönetmeliğin GSGM ile ilgisinin bulunmadığını anlatan Akgül, şunları kaydetti:
“Bu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun bir yönetmeliği. Yönetmelikleri Avrupa Birliği (AB) Uyum Yasaları kapsamında standartlaştırılıyor. Diğer AB yasalarından farklı bir yasa değil. Dolayısıyla dünyanın hiç bir yerinde tütün ismiyle kulüp yok. Marlboro Spor Kulübü diye bir şey duymadım. Ya da başka bir alkol ismiyle kulüp yok. Dünyanın hiç bir yerinde yok. Bizde de benzer hale getiriliyor. Bizim açımızdan hiç bir sıkıntı yok. Olması gereken birşey. Kanunlar, yönetmelikler standartlaştırılıyor.”

SADECE “EFES” ÖNERİSİ

GSGM'de tescilli yaklaşık 11 bin 500 kulüp bulunduğunu anımsatan Akgül, Efes Pilsen'in durumuyla ilgili de şöyle konuştu:
“Yönetmelikten etkilenebilecek sadece Efes Pilsen var. Önceden Tuborg vardı, o da kapattı. İlk başta ta Efes, ülke sporuna uzun yıllar hizmet etmiş, köklü bir kuruluş, hakları korunmalı demiştim. Hala aynı fikirdeyim. Yapılan görüşmelerde zaten Efes, birayı ifade eden Pilsen'i kaldırarak Efes olarak yoluna devam edecek. Biz öyle biliyoruz. Öyle de devam etmesini isterim. Efes olarak yoluna devam etmesini isterim. Kulüpler bizde tescilleniyor. Efes Pilsen'den başka yönetmelikten mağdur olacak kulüp yok.”

Bunları da Beğenebilirsiniz