Ege Haberleri

EGE

  Efes’te 7 yıl sonra çok özel bir konser

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  30.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EFES Antik Tiyatrosu dört yıl aradan sonra ilk defa bir konsere ev sahipliği yaptı. 26. Uluslararası İzmir Festivali, şef Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası’nın Efes Antik Tiyatro’da verdiği “Festival Özel Konseri” ile sona erdi.

  Antik tiyatro, 130. yılını kutlayan Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konseri için kazı heyetinin oluru, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın özel izniyle açıldı. Konseri, Günay, Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer, Rattle’ın ünlü bir mezzo soprano olan eşi Magdalena ile oğulları Jonas ve Milos da izledi.

  Ayakta alkışlandı

  Tiyatronun restorasyonu tamamlanmış bölümlerini dolduran yaklaşık 2 bin 500 izleyici, dolunay altında Schubert’in Bitmemiş Senfoni’sini, Efe- Fora Baltacıgil kardeşlerin solistliğinde Bottesini’nin Grand Duo Concertant’ını dinledi. Baltacıgil kardeşler ve Berlin Filarmoni Orkestrası’nı izleyiciler ayakta alkışladı.

  Efes’te 7 yıl sonra çok özel bir konser

  Günay’dan müjde

  Bakan Günay, tiyatronun belirlenen kurallara uyulması koşuluyla konser ve etkinliklere açılabileceğini belirterek, şunları söyledi:
  “Antik tiyatro bu tür etkinlikler için yılda bir, iki kez açılacak. Bu mekanın korunması gerekir. Konserler belli kurallara bağlı olacak. Belli seyirci sayısı olacak. Yüksek volüm müzik kullanılmayacak. Devasa ses ve ışık sistemleri kurulmayacak. Bu akşamki gibi klasik müzik etkinlikleri için açılacak.”

  Efes’te 7 yıl sonra çok özel bir konser

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı