« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Efes Pilsen World Cup 8 yarın başlıyor

Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesi Avrupa'nın önemli basketbol takımlarını bir araya getirecek “Efes Pilsen World Cup 8” yarın Ankara'da başlıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Turnuvanın tanıtımı için Dedeman Otel'de düzenlenen basın toplantısına Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Ali Özsoy, Efes Pilsen İletişim Müdürü Emre Topsakalaoğlu, (A) Milli Takımı Menajeri Harun Erdenay, (A) Milli Takım Antrenörü Bogdan Tanjevic, Milli Takım Kaptanı Hidayet Türkoğlu ile Milli Takım İkinci Kaptanı Kerem Tunçeri katıldı.

Özsoy, yaptığı açıklamada, bir klasik haline gelen “Efes Pilsen World Cup” turnuvasının 8'incisinin yarın başlayacağını belirtti.
Bugüne kadar düzenlenen Efes Pilsen World Cup turnuvalarına 25'e yakın ülkenin katıldığını ifade eden Özsoy, “Bu turnuva, dünyada türünün en iyi, en gelişmiş turnuvası olarak kabul ediliyor. Efes Pilsen ile Basketbol Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen turnuvadan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Birçok ülkenin basketbol takımının organizasyona katılarak Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına hazırlandığını dile getiren Ali Özsoy, yarın başlayacak turnuvanın en iyi Efes Pilsen World Cup turnuvasına aday olduğunu söyledi. Özsoy, turnuvada yer alacak 6 takımın da Polonya'daki Avrupa Şampiyonası'nda yer alacak ekipler olduğuna dikkati çekti.

Emre Topsakaloğlu da 8 yıldır düzenlenen Efes Pilsen World Cup turnuvasının dünya çapında prestijli bir turnuva haline geldiğini kaydetti. Bu durumun kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirten Topsakaloğlu, “Bu seneki turnuvada Ankara seyircisine dünyanın en önemli takımlarını seyrettireceğiz” diye konuştu.

12 DEV ADAM TURNUVAYA HAZIR

(A) Milli Takımı Antenörü Tanjevic, turnuvada iyi takımların yer aldığını ve güzel maçların olacağını söyledi. Milli takım olarak Avrupa Şampiyonası'na 31 gündür hazırlandıklarını belirten Tanjevic, “Şampiyonaya 15 gün kaldı. Aşağı yukarı istediğimiz seviyeye geldik. Bu turnuvayı kazanmak istiyoruz, ama karşımıza çıkan takımlar iyi. Bunu da unutmamak gerekli” diye konuştu.

Milli Takım Kaptanı Hidayet Türkoğlu da takım olarak gayet iyi durumda olduklarını bildirdi. Londra'da düzenlenen GameOn Turnuvası'nda iyi bir performans sergilediklerini anlatan Türkoğlu, bu çizgilerini sürdürmek istediklerini belirtti. Paylaşımcı ve istekli bir takım olduklarını anlatan Türkoğlu, şöyle konuştu:
“Ankara'da iyi takımlarla karşılaşacağız. İnanıyorum ki Ankara seyircisi bizi destekleyecektir. İnşallah iyi bir basketbol sergileriz. Geçen sene yakaladığımız iyi bir hava var. Umarım bu havayı burada da sürdürürüz. Şampiyonaya hazırlık çerçevesinde ilk kez seyircimizin önüne çıkacağız. Bu yüzden oldukça heyecanlıyız. Polonya'dan da iyi bir netice alarak dönmek istiyoruz.”

'12 Dev Adam'ın 2. kaptanı Kerem Tunçeri de çok önemli takımların katıldığı Efes Pilsen World Cup turnuvasının Avrupa Şampiyonası öncesinde kendileri açışından iyi bir prova olacağını vurguladı. Geçen sene turnuvada şampiyon olduklarını hatırlatan Tunçeri, bu sene de aynı başarıyı göstermek istediklerini ifade etti.

Bir gazetecinin, Kerem Gönlüm'ün idrarında yasak bir maddeye rastlanmasının takım üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu sorması üzerine Milli Takım Antrenörü Tanjevic, “Tabii ki olumlu bir hava olmadı. Çok sarsıldık. Kendisi çok iyi bir sporcu ve çok iyi bir insan. Bizim takımımızdaki en iyi savunmacıydı. Çok üzüldük” yanıtını verdi.

TURNUVA, LETONYA-BÜYÜK BRİTANYA MAÇIYLA BAŞLAYACAK

Atatürk Spor Salonu'nda, 26-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek “Efes Pilsen World Cup 8” turnuvasına Almanya, Büyük Britanya, Hırvatistan, Letonya, Makedonya ve Türkiye katılacak. Turnuvada yer alan takımların hepsinin Polonya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'na da katılacak olmaları dikkati çekiyor. Turnuva, yarın 18.30'daki Letonya-Büyük Britanya maçıyla başlayacak.
Basketbol Federasyonu tarafından Efes Pilsen ana sponsorluğunda düzenlenen turnuvaya 7 yılda 5 kıtadan toplam 23 ülke katıldı. Daha önce 4 kez İstanbul, 1'er kez Ankara, İzmir ve Konya'da gerçekleştirilen turnuva, bu yıl yine Ankara'da yapılacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler