Efes Moldova'da EBRD desteğiyle büyüyor

Hürriyet Haber
31 Ekim 2008 - 16:20Son Güncelleme : 31 Ekim 2008 - 16:20

Efes Bira Grubunun yurt dışı yatırımlarını gerçekleştiren Efes Breweries International'in (EBI) yüzde 96,5 hissesine sahip olduğu Efes Vitanta Moldova Brewery (Efes Moldova), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 18 milyon dolar tutarında kredi anlaşması imzaladı.

Anadolu Efes Biracılıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kredinin, Efes Moldova'nın üretim tesislerinin yenilenmesi ve kapasite artırımı gibi devam eden yatırımlarının fonlanmasında kullanılacağı bildirildi.

Açıklamada, krediyle aynı zamanda atık su arıtma tesisinin de finanse edileceği, 2010 yılında tamamlanması planlanan tesisin, Moldova'nın “ilk” endüstriyel arıtma tesisi olma özelliği taşıdığı kaydedildi.

EBRD'nin, Rusya ve Kazakistan için sağladığı toplam 130 milyon dolarlık kredi ile EBI operasyonlarının büyümesinde 1997'den bu yana önemli bir rol oynadığı ifade edilen açıklamada, EBI ile EBRD arasındaki stratejik iş birliğinin, Kazakistan operasyonu için geçtiğimiz haziran ayında sağlanan sendikasyon finansmanının ardından imzalanan Moldova kredi anlaşmasıyla gelişmeye devam ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, imza töreninde konuşan EBRD Başkanı Thomas Mirow, kredinin, bölgenin önde gelen bira şirketlerinden biri olan EBI ile süregelen güçlü ve başarılı ortaklığın bir devamı olduğunu ifade ederek, Doğu Avrupa ve Orta Asya'da bir çok pazarda birlikte çalışan her iki şirketin iş birliğinin önümüzdeki dönemde de devam etmesini arzu ettiğini belirtti.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da, EBRD'nin EBI faaliyetlerine verdiği desteğin, aynı zamanda grup olarak yatırım yapılan ülkelerde üstlenilen rolün öneminin de göstergesi olduğunu kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı