‘Efendi’ para kazanma lideri oldu

Hürriyet Haber
04.09.2005 - 01:47 | Son Güncelleme: 04.09.2005 - 01:47

Efendi kitabı 112 bin satan Soner Yalçın, 462 bin YTL’lik telif geliri elde ederek 2004’ün en çok kazanan yazarı oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) aylık yayın organı Turkishtime Dergisi’nin listesine göre, 500 bin satan Metal Fırtına’nın yazarları Burak Turna ve Orkun Uçar, ikinci sırada yer aldı.

TÜRKİYE’nin en çok kazanan yazarları listesinde zirveye, Doğan Kitap’tan çıkan ‘Efendi’ kitabı 112 bin satan Soner Yalçın yerleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) aylık yayın organı Turkishtime Dergisi, Türkiye’nin en çok kazanan yazarlarını araştırdı. Yazarların telif gelirleri, yayınevlerinin satış rakamlarının yüzde 15’i alınarak hesaplandı. Buna göre, listenin birinci sırasındaki Yalçın, ‘Efendi’den 462 bin YTL’lik telif aldı.

İKİNCİ METAL FIRTINA:

Listenin ikinci sırasında ‘Metal Fırtına’nın yazarları Burak Turna ve Orkun Uçar yer alırken, İpek Ongun ‘Şimdi Düğün Zamanı’ ile üçüncü oldu. Geçen yıl dampingli fiyattan satılan Ahmet Altan’ın ‘İçimizde Bir Yer’ kitabı ise, 1 milyon satış adedi ile listedeki en fazla satılan kitap olmasına rağmen, ancak 323 bin YTL kazandırdı.

PAMUK DÖRDÜNCÜ OLDU:

Kar’ kitabı ile Avrupa ve ABD’de en çok satan kitaplar listesine girmeyi başaran Orhan Pamuk, bu kitaptan Türkiye’de elde ettiği gelirle sıralamada dördüncü oldu. Türkiye’de kitap yazarak geçinen yazarlar arasında Vedat Türkali, Ahmet Altan, Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Ayşe Kulin, Soner Yalçın, Ahmet Ümit, Buket Uzuner ve Perihan Mağden geliyor. Bir yazarın yazarak geçinebilmesi için yayınladığı kitapların en az 50 binlik satış rakamına ulaşması gerektiği ifade ediliyor.

YÜZDE 15’İ YAZARA KALIYOR:

Kitap sektörünün toplam büyüklüğünün 500 milyon YTL’ye ulaştığı Türkiye’de yılda 22 bin yeni kitap basılıyor. Yaklaşık 2 bin adet basılan bir kitabın maliyetini karşılayabilmesi için bin 200 adetlik satış rakamına ulaşması gerekiyor. Kitabın satışından elde edilen gelirin yaklaşık yüzde 15’i yazara bırakılıyor. Kalan bölümden, yüzde 15’i yayınevine, yüzde 40’ı dağıtım ve pazarlama şirketine veriliyor. Yüzde 15’i sanayi maliyetlerini karşılıyor, yüzde 15’i ise vergi, ilan ve reklam giderlerine harcanıyor. Dünya ile kıyaslandığında Türkiye’de kitap satışlarının çok düşük olduğu dikkat çekiyor. Türkiye’de yılda kişi başına iki kitap satılıyor.

Korsan kitap cirosu 200 milyon YTL

TÜRKİYE’de 1250 kitapçı bulunuyor. Sektörde 300 milyon YTL’lik pay ile ders kitapları en büyük paya sahip. Kültür yayınlarının potansiyeli ise 100 milyon YTL. İthal kitapların oluşturduğu pazarın büyüklüğü 40 milyona, çocuk kitaplarının payı ise 60 milyon YTL’ye ulaşıyor. Türkiye’de en çok dini kitaplar basılıyor ve satılıyor. Türkiye’de bin civarında yayınevi bulunmasına rağmen, ticari olarak bu işten para kazanan yayınevlerinin sayısının 500 olduğu biliniyor. Bu yayınevlerinin yüzde 71’i İstanbul’da bulunuyor. En çok kitap satan yayınevlerinin üst sıralarında Alfa Basım Yayım, İnkılap Kitapevi, Can Yayınları, Bilgi Yayınevi ve Yapı Kredi Yayınları yer alıyor. Yaklaşık bin 250 kitapçı var. Korsan kitapların toplam cirosu ise geçen yıl 200 milyon YTL’ye ulaştığı, bu nedenle kültür yayıncılarının 40 milyon YTL kayba uğradığı tahmin ediliyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı