AYDIN HABERLERİ

Efeler'de çevreyi koruyacak kumbara

DHA
30.03.2016 - 17:06Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'ın Efeler Belediyesi tarafından ilçenin belirli yerlerine konulan kumbaralar sayesinde çevre korunacak.
Efeler'de evsel katı atıkların geri dönüşüm uygulaması başlandı. Atıklar kaynağında ayrıştırılarak, ayrı ayrı toplanacak; doğaya ve ekonomiye geri kazandırılacak.
Kent geneline ambalaj atığı kumbaralarının dağıtıldığını ifade eden CHP'li Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, "Doğada bir plastik şişenin 450 yıl, teneke kutunun 300 yıl, plastik torbanın 1000 yıl da kaybolduğunu ve çevreyi ne kadar kirlettiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle cam şişeler bu konuda en büyük sorunlardan birini oluşturmakta. Doğada yok olma süresini 1 milyon yıldan daha uzun süreceği ifade edilmektedir. Bu nedenle geri dönüşüm firmalarla protokol imzalayarak ambalaj atıklarının toplanarak hem doğamızı koruyor hem de atıkların ekonomiye tekrar kazandırılmasını
sağlıyoruz. Kağıt atıkları için 2 bin adet iç mekan kutusu resmi kurumlara; eğitim kurumlarına ve hastanelere dağıtıldı. 50 adet cam şişe toplama kumbarası ve 50 adet ambalaj atığı toplama kafesi de ilçemizin belirlenen noktalarına yerleştirildi" dedi.
AKILLI TELEFONLAR YÖNLENDİRECEK
Akıllı cep telefonlarına veya tablet bilgisayarlara "camkumbarasi" uygulamasını indiren vatandaşlar, bulundukları noktaya en yakın kumbaralara harita üzerinden yönlendirilecek. Ayrıca vatandaşlar, cam kumbaralara ilişkin talep, şikayet ve önerilerini de iletebilecek. Mobil uygulama, kısa sürede IOS işletim sisteminde de kullanılmaya hazır hale getirilecek.

Cem ULUCAN / AYDIN, (DHA)
FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Efeler'de çevreyi koruyacak kumbara hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 17 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Efeler'de çevreyi koruyacak kumbara haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı