AYDIN HABERLERİ

Efeler’de Kurban Satış Ve Kesim Yerleri Belirlendi

IHA
14.09.2015 - 09:21Son Güncelleme :

AYDIN'DA KURBAN KESİM VE SATIŞ NOKTALARI BELİRLENDİ

IHA

Efeler Kaymakamlığı Kurban Hizmetleri Komisyonu, kurban satış-kesim yerlerinin ve standart şartların belirlenmesi ile kurban hizmetlerinde denetimin sağlanması konusunda alınan kararları açıkladı.
Aydın Efeler İl Kurban Hizmetleri Komisyonu, 2015 yılı Kurban Bayramında dini amaç ve ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak kesebilmelerini sağlamak amacıyla kurban satılacak veya kesilecek yerlerin belirlenmesi ve bu konulara ilişkin diğer hususlarla ilgili tedbirlerin alınması ile ilgili şartların düzenlenmesi için toplandı.
Efeler Kaymakamlığı Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından yapılan açıklamada; "Komisyonca belirlenen kesim mahalleri dışında kamu mülkiyetindeki alanlarda devletin hüküm ve tasarrufu altındaki umumun menfaatine mahsus alanlarda, park, meydan, yol, refüj, kaldırım ve benzeri alanlarda kesim yapılması yasaktır. Özel ve tüzel kişiler münferit veya toplu kesimlerinde kendi özel mülklerinde kamu düzenine, mülkiyet ve tasarruf hukukuna Toplum Sağlığı’nı koruma ve Çevre Kanunu gereğince belediye tarafından belirlenen kurallara uymak durumundadır. Komisyonun tarafından büyükbaş hayvan kesimlerinde vatandaşların özellikle belediye mezbahasına veya belediyelerce hazırlanacak olan kesim mahallerine gitmeleri isteniyor. Kurban kesim ve kesim mahallerinin belirlenecek standartlara uygun olarak hazırlanıp hizmete sunulması ve hizmetlerin aksaksız yürütülmesinden ilgili belediye başkanları sorumludur. Gerekli görüldüğünde kesim yapacak kasaplar için Halk Eğitim Merkezi tarafından Belediye Mezbahası’nda tekniğe hijyenik şartlara uygun olarak kesilmesi konusunda kurslar verilecektir" ifadelerine yer verildi.
Efeler Kaymakamlığı Kurban Komisyonu; Efeler-Çine Karayolu’nun 2. kilometresi(1. kanal kavşağının doğusunda bulunan Efeler Belediyesi Merkez Hayvan Pazarı ve Dalama Hayvan Kurban Satış Mahalli olarak belirlendiğini bildirdi. Komisyon, bu mahallelerde gerekli altyapı tesisinden, mevzuata uygunluğunun , tesis veya takibinden ulaşım, trafik, güvenlik gibi hizmetlerin sağlıklı yürütülmesinden ilgili belediye sorumlu olduğunu belirterek görevli güvenlik birimlerinin belediye başkanlıklarına yardımcı olacaklarını açıkladı.
Efeler Belediyesi Komisyonu’nun açıklamasında, vakıf ve derneklere ait kesim yerlerinde gerekli koşulları sağlamak amacıyla müracaat edenlere kurban kesimi için müsaade edileceğini belirtilerek "Kesim mahallini hazırlamaktan sorumlu belediye başkanları bu mahallerdeki asgari teknik ve hijyenik şartların sağlanmasından da sorumludur. Kurban kesilecek alanda yeterli sayıda musluk ile temiz su bulundurulmalı ve alanın zemini düzgün olarak tesviye edilip betonarme olması sağlanmalıdır. Kesim esnasında kaçması muhtemel hayvanlar için belediye ekipleri uyuşturucu tüfeklerle müdahale edilebilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kurban kesiminden sonra ortaya çıkan atıklar için yeterli sayıda çöp bidonu bulundurulmalı ve ayrıca kurban kesimi için hijyenik şartlara uygun şekilde yeterli sayıda çukur açılarak, kesilecek kurbanlık hayvanların kanlarının görülmemesi için azami dikkat gösterilmelidir. Kesim sonrasında bu çukurlar kapatılmalıdır" denildi. Ayrıca açıklamada kurbanlık hayvanlarının barınaklarında kesilmesinin yasaklandığı ve vatandaşların kesim mahallinden ücretsiz yararlanabilecekleri bildirildi. Ancak büyükbaş hayvanların kesimi 150 küçükbaşların 50 TL olarak ücretlendirildiği belirtildi.
EFELER İLÇESİ 2015 YILI KURBAN KESİM ALANLARI BELİRLENDİ
Komisyon tarafından belirlenen kesim alanları şöyle; Kurtuluş Mahallesi’nde; 2019 sokak girişi(küçük park içi), Güzelhisar Mahallesi’nde; 37 sokak ile 7 eylül caddesi’nin kesiştiği köşedeki boş arsa ve Ay-Konut bölgesi, Cumhuriyet Mahallesi’nde; Körfez Caddesi(stadyum arkası) ve Çine Bulvarı stadyum köşesi, Hasanefendi Mahallesi’nde; Milli Eğitim Müdürlüğü Girişi otopark cebi, Köprülü-Mesudiye Mahallesi’nde; Cihanoğlu Cami yanı ve Çankaya Caddesi Veysel Can Parkı önü, Meşrutiyet Mahallesi’nde; Atatürk Bulvarı Ekrem Çiftçi i.ö.o karşısı, Girne Mahallesi’nde; Eski Tedaş Deposu, Efekent pazaryeri doğusu, Malazgirt Meydanı Lefkoşa Bulvar köşesi ve Yavuz Sultan Selim Cami yanı, Efeler Mahallesi’nde; 1457 sokak Mevlana Cami önü, Fatih Mahallesi’nde; Özcan Özer park yanı, Adnan Menderes Mahallesi’nde; Yahya Kemal Caddesi ile Aydın Bulvarı’nın kesiştiği nokta, Kemer Mahallesi’nde; Ayko Cami önü, Esentepe Yapı Koop., Mimar Sinan Mahallesi’nde; Ünal Özgödek Ayteks Sitesi doğusu, Şair Ömer Bulvarı Abacıoğlu sitesi karşısı otopark cebi, Emir Sultan Cami yanı, Zeybek Mahallesi’nde; Toki, Tarım Kredi Koop. önü, Efeler Belediye Mezbahası ve hayvan pazarı, Dalama Mahallesi’nde; Dalama Hayvan Pazarı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Efeler’de Kurban Satış Ve Kesim Yerleri Belirlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 09 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Efeler’de Kurban Satış Ve Kesim Yerleri Belirlendi haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı