AYDIN HABERLERİ

Efeler’de İlk Toplum Ve Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı

IHA
21.08.2015 - 18:49Son Güncelleme :

EFELER'DE İLK TOPLUM VE RUH SAĞLIĞI MERKEZİ AÇILDI

IHA

Aydın’da Söke ve Nazilli ilçelerinden sonra Efeler’de de ilk Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi düzenlenen törenle açıldı.
Aydın Efeler’de psikotik yardıma ihtiyacı olan hastaların günlük sosyal aktivitelerinin ve ilaç düzeylerinin takip edilmesini, yaşamsal becerilerinin arttırılarak topluma kazandırılmasını hedefleyen ilk Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi gerçekleştirilen törenle açıldı.
Aydın Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası’nda hizmete giren Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılış törenine; Aydın Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Aydın Milletvekili Sadık Atay, Aydın Sağlık Müdürü Uz. Dr. Kasım Çetin, Aydın Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uz. Dr. Selma Özcan, Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Zafer Alkaya, Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Doktoru Çağlar Açıkgöz, hastane personeli ve hastalar katıldı.
Toplum ve Ruh Sağlığı Merkez’lerinin görevleri hakkında bilgiler veren Aydın Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Doktoru Çağlar Açıkgöz, “Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezleri ağır ruhsal sorunlar yaşayan hastalara, toplum temelli ruh sağlığı modeli içinde psikodestek tedavi hizmeti vererek, hasta ve ailelerinin eğitimini yapabilmek, hastaların gerektiğinde evde gezici ekiplerle tedavilerinin ve takiplerini yapılması rehabilitasyonlarının sağlanmasıyla topluma tekrar kazandırmayı amaçlayan ulaşılabilir ve erişebilir hizmet veren bir birimdir. Bu birimde hem hastalara beceri eğitimlerinin verilmesi ve aynı zamanda da tedavilerinin devam etmesi ve yeri geldiğinde de hastaneye yatırmadan ayakta tedavilerini yapmayı hedeflemekteyiz” dedi.
“50 HASTA KAPASİTESİ VAR”
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin Aydın’ın Efeler ilçesinde ilk defa açılan bir birim olduğunu ifade eden Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Zafer Alkaya, “Toplum içinde psikoloji sorunları olan hastaların rehabilite edilebildiği ve topluma kazandırıldığı bir birim olarak Aydın Efeler ilçesinde ilk defa böyle bir hizmeti gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra hastalarımıza rehabilite konusunda ciddi katkısı olacağını düşünüyoruz. Şu anda 15 hastamız var fakat kapasitemiz 50’ye yakın hastaya hizmet edebilecek durumda. Hastalarımızın burada kendilerini daha iyi hissedebilmeleri için müzik terapisi ve el işleri gibi topluma kazandırmaya çalışılacak” diye konuştu.
“EN GÜZEL HİZMETLERDEN BİR TANESİ”
Toplum sağlığı merkezlerinin kendilerinin yüz akı olduğunu kaydeden Aydın Kamu Hastaneleri genel Sekreteri Uz. Dr. Selma Özcan, “Bakanlığımızın yaptığı en güzel hizmetlerden bir tanesi bu birimleri hayata kazandırmasıdır. Hastanemize gelen ve danışan insanlarımız son derece mutlu. Hastalarımızın ilk hastaneye gelişi ile birkaç hafta sonraki durumlarını gördüğümüzde ne kadar yararlı bir iş yaptığımızın farkına vardık. Aydın Devlet Hastanesi bu konuda 3. bir ilki gerçekleştirdi. Umarım danışan hastalarımız memnun kalır. Biz bu memnuniyeti Nazilli ve Söke’de gördük ve burada da fazlasıyla göreceğimize inanıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
“HİZMETLERİMİZ BUNDAN SONRA ARTARAK DEVAM EDECEK”
Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin açılmasında emeği olan herkese teşekkür eden AK Parti Aydın Milletvekili Sadık Atay şu ifadeleri kullandı: “Buraya gelenler hasta değil danışan. Bende engelli bir çocuk babasıyım. Rehabilitasyon ve sağlığın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. İnşallah bu tür hizmetler artarak devam eder çünkü toplumumuzda gerçekten unutulmuş, ihmal edilmiş bir kesim var. AK Parti olarak unutulmuş olan bu kesime merhamet elimizi uzatmaya gayret ettik. Yeterli mi asla yeterli değil. Hizmetlerimiz bundan sonra artarak devam edecek. Hep birlikte olursak Aydınımıza güzel hizmetler kazandıracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın
“AYDIN VE EGE BÖLGESİ’NİN RUH SAĞLIĞA KATKI SAĞLAYACAK”
Aydın Devlet Hastanemiz sadece Aydın’a değil çevre illere de hizmet veren bir kurum olduğunun altını çizen Aydın Valisi Erol Ayyıldız, “Açılan bu merkez ile birlikte Ruh sağlığının daha da dingin noktaya gelmesine de katkı sağlayacağına inanıyorum. Devletimizin insana verdiği değer ve sağladığı imkanlar bu gibi merkezlerdeki hizmetlerle mümkün. Binalar yapılır belli bir noktaya getirilir. Ama içinde verilecek hizmet anlayışı kaliteyi tutturamazsa hiçbir anlamı olmaz. Bu anlamda ihtisaslaşmak ayrıntılardan kaliteyi yakalamak bu gibi çalışmalarla mümkün. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi de bunun bir örneği olarak hizmete sunuluyor. Belki çok fazla gün yüzüne çıkmayan, kendi çevremizde olan bu gibi hizmete muhtaç insanlarımıza, onların istekleri olmadan sunma imkanımız olabilir ama Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri insanların çekinerek geldikleri bir yer olarak değil, bir anlamda verilecek olan hizmete dayalı olarak, bu hizmeti almak için çaba ve gayret içerisinde olmasını hedefliyor. Bu anlamda merkezimiz hem Aydın’ımızın hem de Ege Bölgesi’nin ruh sağlığına toplumsal anlamda bir katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılışı yapılmak üzere kurdele kesimi yapıldı. Daha sonra protokol üyeleri tarafından birim gezilirken hastaların yaptığı el işleri de görücüye çıktı. Program kokteylle son buldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Efeler’de İlk Toplum Ve Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ağustos 2015 tarihinde saat 18 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Efeler’de İlk Toplum Ve Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:30
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı