AYDIN HABERLERİ

Efeler’de Bankacılık Şikayetleri Zirve Yaptı

IHA
03.07.2015 - 09:28Son Güncelleme :

AYDIN EFELER TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ

IHA

Aydın’ın Efeler ilçesinde Tüketici hakem heyetine son 1 ay içerisinde bin 113 tüketici şikayeti ulaşırken, bunların bin 50 tanesini banka ve bankacılık sorunları oluşturdu.
Efeler Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı, tüketici haklarının korunması konusunda gelen şikayet dilekçelerinin tek tek incelenerek, yasal süreci içerisinde sonuçlandırıldığını açıkladı. Efeler Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada Tüketici Hakem Heyeti’nin 6502 Sayılı Tüketici’nin Korunması hakkında kanun gereği gelen şikâyet dilekçeleri ilgili kanun ve bu kanuna dayanılarak düzenlenen yönetmelikler, tebliğler ve genelgeler doğrultusunda incelenerek, yasal süresi içerisinde sonuçlandırıldığını bildirdi. Heyet, gelen şikâyet dilekçelerini önce Tüketici Bilgi Sistemi (TUBİS)’e kayıt ederek şikâyet edilen satıcının veya hizmet sağlayıcının şikâyet ile ilgili savunmasını talep ettiklerini ardından savunması gelen dosyalar sırası ile karar işlemine aldıklarını belirtirken, işleme alınan şikayet dilekçelerinin, Tüketici Hakem Heyeti Yönetmeliğinin 23.maddesi gereğince 6 ay ile 1 yıl içerisinde karara bağlandığını bildirdi.
YAPILAN ŞİKAYETLERİN YÜZDE 90’I BANKA İŞLEMLERİNE
Ortaya çıkan sonuçlarda banka şikayetlerinin aşırı artış gösterdiği görüldü. Efeler Kaymakamlığı’ndan alınan verilere göre; Efeler Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na 01 Haziran-30 Haziran 2015 tarihleri arasında bin 133 adet tüketici başvurdu. Bu şikâyetlerin bin 50 adedi Banka ve Bankacılık işlemleri ile, geri kalan 83 adedi ise Ayıplı Mal ve Hizmetler ile ilgili olduğu ortaya çıktı.
Efeler Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı 9 Haziran ve 23 Haziran 2015 tarihlerinde iki oturum halinde toplantı yaptı. Toplantıda bin 918 dosya karara bağlandı ve alınan kararlardan bin 855 adedi tüketici lehine, 63 adedi tüketici aleyhine sonuçlandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Efeler’de Bankacılık Şikayetleri Zirve Yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Efeler’de Bankacılık Şikayetleri Zirve Yaptı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   18:37
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı