« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Efe Kuyumcu Cannes'da

Milli Yelkenci Efe Kuyumcu, Cannes'da gerçekleşen 2011 yılının ilk yarışında ülkemizi temsil etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Milli Yelkenci Efe Kuyumcu, 15-18 Şubat 2011 tarihlerinde Fransa'nın Cannes şehrinde gerçekleşen  sezonunun ilk yarışı INTERNATIONAL FINN WEEK'e NTV Spor ve GNC-Türkiye sponsorluğunda yarışan tek Türk yelkenci olarak katıldı.

Soğuk havası ve sert rüzgarları ile bilinen yarış, bu yıl da değişken hava şartları, yaklaşık 6 ila 14 knot arası rüzgar değişkenliği ile zaman zaman sağnak yağış altında yapıldı.
 
Yarış aynı zamanda daha büyük yarışlara hazırlık olma niteliğinden dolayı özel bir yarış olarak kabul ediliyor.

72 sporcunun katılımı ile gerçekleşen Avrupa'nın en büyük Finn yarışlarından biri olan yarışı Efe Kuyumcu 16. olarak tamamladı.

Efe Kuyumcu yarış boyunca dikkat çekici performansı sebebiyle 22-26 Şubat tarihlerinde Fransa'da gerçekleşecek Dragon yarışlarında, Monaco'nun önde gelen 3 kişilik Dragon ekip teknesinde yarışmak için özel bir davet aldı. Eski dünya şampiyonlarının bulunduğu ekipte Efe Kuyumcu ilk kez yarışarak ülkemizi gururla temsil edecek.

2012 Londra Olimpiyatların'da ülkemizi temsil etmeye hazırlanan Milli Yelkenci Efe Kuyumcu, profesyonel bir antrenör olan Dr. Malte Philipp ile devam eden yoğun antreman programı ve  Olimpiyatlar öncesinde birçok uluslararası yarışta mücadele etmeye devam edecek.

Yelkencilik konusunda dünya tarihini değiştirmiş ve dünyanın en büyük yelken yarışı America's Cup'ı başlatan okul olan New jersey-Stevens Institute of Technology'de Yat Tasarımı ve Gemi Mühendisliği bölümündeki eğitimini başarı ile tamamlayarak ülkemize geri dönmesinin ardından zamanının büyük bir bölümünü antreman yaparak geçirdiği Çeşme-İzmir yerleşti.

Efe Kuyumcu'nun öncelikli hedefi 2012 Londra Olimpiyatlarında ilk 10'a girebilmek ve 2016 Olimpiyatlarında madalya kazanabilmek ve Türkiye adına profesyonelce hazırlanarak en iyi şekilde ülkemizi temsil edebilmek.


Bunları da Beğenebilirsiniz