Ege Haberleri

  Edremit'te ‘Havalı' festival

  Ahmet ERTAN / EDREMİT (Balıkesir), (DHA)
  18.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balıkesir’in Edremit İlçesi'nde düzenlenen ‘1. Edremit Körfezi Mysia Havacılık Festivali’nde uçaklar, gökyüzünü renklendirdi.

  Edremit Ticaret Odası’nın (ETO) ev sahipliğinde, İstanbul Havacılık Kulübü tarafından 14-16 Eylül günleri arasında düzenlenen ‘1. Edremit Körfezi Mysia Havacılık Festivali’ne, ABD, Yunanistan, İngiltere, Almanya, Hollanda, Slovakya ve Pakistan'ın da aralarında bulunduğu ülkelerden 22 olmak üzere toplam 73 uçak ve iki helikopter katıldı. Festivalin ilk bölümü Balıkesir Kocaseyit Havaalanı'nda düzenlendi. Kocaseyit Havaalanı'nda uçakları inceleyen gençler, ilk kez uçuş deneyimi yaşama olanağı buldu. 300 kişi gökyüzünde gezinti yapmanın heyecanını yaşadı. Festivalin 2'nci ayağı Edremit'in Akçay Beldesi'nde yapıldı. Akçay Sahil Hudut Kapısı yanındaki etkinlikler, pilot Erdoğan Şanslı'nın paramotor gösterileriyle başladı. Uçaklar, kol uçuşları, alçak irtifa geçişleri, hız geçişleri ve duman geçişleri gösterileri yaptı. AFA Uçuş Okulu'nun düzenlediği ikili uçak gösterisi ve akrobasi, Türkiye'nin ilk sivil akrobasi pilotu olan Ali İsmet Öztürk'ün ‘Mor Menekşe’ adlı uçağıyla yaptığı gösteriler nefes kesti. Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği havacılık gösterilerinde son olarak bir iskele üzerine yerleştirilen dört metrelik iki çubuk arasındaki ipi uçağıyla usta bir manevra yaparak kopartan Ali İsmet Öztürk, izleyenlerin yüreklerini hoplattı. Uçağın dumanıyla gökyüzünde kalp çizen ve kalbin içinden de ok geçirmeyi başaran Ali İsmet Öztürk, yakın irtifalı uçuş gösterileriyle izleyenlerin nefesini kesti. Öztürk, kendisini izleyen binlerce kişiyi uçağından selamlayarak gösterisini tamamladı. Ali İsmet Öztürk gösterisinin ardından hayranlarına imza dağıttı.

  Daha sonra, yabancı ülkelerden festivale katılan uçaklar küçük gösteriler sundu. Son olarak da kumanda ile idare edilen küçük helikopterlerle deniz üzerinde gösteriler yapıldı. Gösteri esnasında denize düşen bir kumandalı helikopter de çıkartılarak sahibine teslim edildi.
  Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ertaş, festivalin bundan böyle her yıl düzenleneceğini belirterek, “Edremit'i tanıtmak ve turizm gelirlerini artırabilmek için farklı organizasyonlar düzenlemek çabası içindeyiz. Festivalde bölge insanı farklı bir gün yaşadı ve uçaklarla tanıştı. Gençlerimiz uçaklarla semalarda gezinti yapma imkanı buldu. 10 bini aşkın insanımız havacılık gösterileriyle heyecanlı anlar yaşadı” dedi.
  İstanbul Havacılık Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Tanınmış da festivalin öncelikli hedefinin, kamuoyunun havacılığa ilgisini çekmek, sevdirmek, tüm dünyadan havacıları buluşturmak olduğunu söyledi.
  Gösterileri Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Edremit Kaymakamı Osman Tunç, CHP'li Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu ve Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ertaş da izledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı