BALIKESİR HABERLERİ

Edremitli Fidancı Anıtlaşmış Zeytin Ağaçlarına Sahip Çıktı

IHA
10.07.2015 - 16:31Son Güncelleme :

300 YILLIK AĞAÇLAR YENİ YERLERİNİ BEKLİYOR

IHA

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, fidancılık yapan Muhabbet Özkan, yol geçen yerlerden ve inşaat alanlarından sökülen anıtlaşmış zeytin ağaçlarına sahip çıktı. Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Edremit körfezi bölgesinde, çok sayıda yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarının bulunduğunu anlatan 67 yaşındaki Özkan, anıt ağaçların odun olmasına gönlünün el vermediğini söyledi.
Çanakkale-İzmir karayolunun kenarında Furkan Kayra Fidancılığın sahibi olan Muhambet Özkan, Ayvalıktan Küçükkuyu ya kadar olan bölge de yolgeçen yerlerden ve inşaat alanlarından sökülen tarihi zeytin ağaçları tarlasına dikerek odun olmaktan kurtarıyor. Evlerinin önlerine ve bahçelerine dikmek isteyen vatandaşlara bu ağaçları veren Muhambet Özkan, önemli bir iş yapıyor. Edremit körfezinde yaklaşık 12 milyon dolayında zeytin ağacı bulunduğunu anlatan Özkan,” Fidancılığa 20 sene önce başladım. İmar alanlarından ve yol geçen yerlerden sökülen bu ağaçları getirip buraya dikiyoruz. Bu işi de, bunları yaşatmak için yapıyoruz. Dikilen ağaçlarımızın doğaya kazanması için 5 yıl gerekmektedir. Söküldüğü yerden getirip bizim buraya diktiğimiz ağaçlar ancak 5 yıl içinde üretime geçmektedir. Bu ağaçların ziyan olmasına gönlümüz razı olmadı. Onun için bu işi yapmaya karar verdik” dedi., Zeytin ağaçlarının taşınmasında görev alan Halil Özavcı da,” Bizim buradaki amacımız daha çok ticari amaç tan çok daha fazla bu ağaçların canının kurtulması ve bu ağaçların yaşamaya bir yerde devam etmesi. Çünkü zeytin ağacı kutsal bir ağaç. Bu ağaçları, İnşaat alanlarından ve yolgeçen yerlerden buraya getiriyoruz. Burada, Muhambet amcanın bahçesinde korumaya alıyoruz. Hali vakti yerinde bir sürü insanlarımız var. Herkes birer ikişer tane bunlardan alsa evinin bahçesine dikse iyi olmaz mı? Bu ağaçlar bir yerde yaşamaya devam etse kütü mü olur” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Edremitli Fidancı Anıtlaşmış Zeytin Ağaçlarına Sahip Çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edremitli Fidancı Anıtlaşmış Zeytin Ağaçlarına Sahip Çıktı haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  07:42
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:01
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı