BALIKESİR HABERLERİ

Edremit’te Cumhuriyet’in 92. Yılı Coşku İle Kutlandı

IHA
29.10.2015 - 14:42Son Güncelleme :

KAYMAKAM ALİ SIRMALI VE PROTOKOL BAYRAMDA HAZIR BULUNDU.

IHA

Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurt genelinde olduğu gibi Edremit ilçesinde de düzenlenen etkinlikler ile coşku içerisinde kutlandı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Edremit’te ki kutlamalar, sabah saatlerinde Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile başladı. Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü, Belediye Başkanı Kamil Saka, tebrikleri kabul etti. Protokol mensupları ardından Şehit Hamdibey Meydanı’na geçti. Buradaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kaymakam Sırmalı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ünlü ve belediye Başkanı Saka, halkın bayramını kutladı. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, ”Savaştan çıkmış, yanmış, yıkılmış, yokluklar içinde ki bir ülkenin demokratik bir rejimle nereden nereye gelebileceğini en güzel biçimde gözler önüne sermektedir. Türkiye Cumhuriyeti, yok edilmek istenen bir ulusun bağımsızlığına kavuşturmak, yeni bir devlet oluşturmak amacıyla giriştiği savaşın sonucu kurulmuştur. Cumhuriyetin ilanı milletimizin şanlı tarihimizde ki en önemli dönüm noktalarında biridir. Cumhuriyet birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde olmaz denileni başardığımızın ispatıdır. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Aydınlık yarınlara ulaşılmasında en büyük güvencemiz Türk ulusunun birlik ve beraberlik ruhu, yurdunu ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan yaşam felsefesidir. Cumhuriyetimizin tüm değerleri ile sonsuza kadar yaşatılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Cumhuriyet bizi geleceğe bağlayan en önemli halkadır. Cumhuriyet yeni ufuklar, aydınlık bir gelecek, pırıl pırıl genç zihinler demektir, yüce Tük milletinin şanlı tarihinde ulaştığı en parlak, en muhteşem zirvedir. Bizlere düşen görev Atatürk’ün önderliğinde büyük Türk milletinin kanı, canı ve sonsuz emekleri ile kurulan Cumhuriyetimizi tüm değerli ile sonsuza değin yaşatmaktır” dedi. Ardından öğrenciler şiirler okudu. 29 Ekim konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Karagözoğlu İlkokulu ve Edremit Belediyesi Halk Oyunları gösterisinin ardından resmigeçit töreni ile program sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Edremit’te Cumhuriyet’in 92. Yılı Coşku İle Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 14 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edremit’te Cumhuriyet’in 92. Yılı Coşku İle Kutlandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı