« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Editör

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Pardus için lisans derdi yok

TÜBİTAK’ta Türk bilgisayar uzmanları tarafından geliştirilen "özgür işletim sistemi" Pardus, 26 Aralık'tan itibaren www.uludag.org.tr adresinden ücretsiz indirilmeye başlandı. Adını, Anadolu parsının Latince isminden alan Pardus'un en önemli özelliği özgür bir yazılım olması ve Genel Kamu Lisansı (GPL) ile dağıtılması. Pardus'a, diğer bilgisayar işletim sistemlerine ödediğiniz paraların hiçbirini ödemiyorsunuz. Pardus, tam ve düzgün Türkçe desteğine sahip. Kurulumu ve kullanımı kolay. Program, "Türkçe Doğal Dil İşleme Kütüphanesi" ve "Yazım Denetimi Eklentisi" Zemberek sayesinde, eksiksiz Türkçe sözlük ve yazım denetimi desteği veriyor.

Ayrıca bir bilgisayarda olması gereken ve iş yaparken kullanılacak pek çok özgür yazılım da Pardus'un içinde var. Mesela "Firefox" İnternet tarayıcısı, "OpenOffice.org" ofis paketi en bilinenleri. OpenOffice.org ofis paketinin benzerleri piyasada 400-500 dolara varan fiyatlarla satılıyor. Pardus'ta ayrıca internet araçlarından oyunlara, çokluortam oynatıcılarından kişisel bilgi yöneticilerine kadar bir masaüstü kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek onlarca ücretsiz program var.

www.uludag.org.tr

TÜBA Konferansı

Türkiye Bilimler Akademisi İstanbul Gurubunun düzenli toplantılarında, Prof. Dr. Hasan Yazıcı, 23 Ocak Pazartesi günü saat 18.30’da TÜBA’niın İstanbul Ofisinde, İTÜ Eski Maden Fakültesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Maçka İstanbul adresinde, İlaç Çalışmalarına Eleştirel Bir Bakış konulu bir konferans verecek.

III. Uluslararası Bor Sempozyumu

Maden Mühendisleri Odası, Uluslararası Bor Sempozyumlarının üçüncüsünü Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ile birlikte 02-04 Kasım 2006 tarihlerinde Ankara’da düzenliyor. Sempozyum ile, Türkiye'nin en önemli doğal kaynağı olan bor mineralleri konusundaki gelişmeleri izlemek, bu konuda çalışan bilim insanlarını bir araya getirmek, özellikle rafine bor, bor kimyasalları ve bora dayalı sanayi ürünleri konularındaki araştırma sonuçlarını bilim çevreleri ve ilgili kuruluşların dikkatine sunmak amaçlanmaktadır.

Sempozyum süresince, teknik ve bilimsel gelişmelerin geniş kitlelere aktarılması, ilgili kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve sektörde yer alan çeşitli tarafların aynı platformda buluşturularak yakın bir iletişimin sağlanması planlanmaktadır.

Genel olarak sempozyum konuları; bor mineralleri, bor rezerv ve üretimleri, bor madenciliği, bor minerallerinin zenginleştirilmesi, bor kimyasalları ve bor ürünleri, bor ürünlerinin sanayide kullanımı, bor endüstrisindeki gelişmeler ve yapılan araştırmalar, borun pazarlama ve ekonomisi, bor politikaları, bor ile ilgili yasal mevzuat şeklindedir.

Gazete ve dergilerin hazırlanması

Saygıdeğer Bilim teknik ekibi; derginiz için çok teşekkür ederim hele değişik konuları işleyerek gündeme getirmeniz gerçekten çok güzel; güncel olarak kullandığımız değişik makineleri tarıhle ilgili konuları işlemeniz gerçekten çok güzel. Ben sizden, her gün okumuş olduğumuz gazetelerin nasıl hazırlandığını, gündelik gazetenin kaç kişinin emeği ile çıktığını, verdiğiniz dergilerin nasıl hazırlandığını anlatmanızı diliyorum. Mesela dergilerinizde çok kaliteli baskı yapıyorsunuz. Bu kalite nasıl sağlanıyor? Derlemeleri nasıl yapıyorsunuz? Yabancı dergileri nasıl takip edip çeviriyorsunuz? Bunlarla ilgili bir konu hazırlarsanız o çok bildiğimizi sandığımız süreci bize aktarmış olursunuz. Ekranda sadece baskı olarak bütün bir tabakayı gazeteler basılırken görüyoruz, onlar nasıl katlanıyor, ne zaman nasıl hazırlanıyor? Gösterirseniz çok seviniriz.

Bir de her gün ülkemizde ve dünyada milyonlarca gazete dergi kitap basılıyor; bu kadar kağıda ormanlar nasıl yetişiyor, yani dönüşüm kağıt kampanyası neden etkili bır şekilde kullanılmıyor? Demek ki dünyada yeter sayıda kağıt miktarı var, diye düşünüyor insan. Bunları cevaplarsanız çok sevinirim... Sağlıcakla kalın çalışmalarınızın devamını dilerim...

Yusuf Kaya

yusufkaya__@hotmail.com


Sayın Hürriyet Bilim çalışanları

Bilim ekinizi çıktığıdan beri düzenli olarak okumaya çalışıyorum. Geçen sayılarınızdan biri de bilgisayarların işlem sınırının 10 üzeri 51 basamağa kadar olduğunu yazmıştınız... Bunun nedenini ise kuantum fiziğinin daha fazla sayıya izin vermemesini göstermiştiniz. Bu kuantum fiziğini ve bu olayın nedenini açıklarsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Burak Bozyiğit

mr_crunch@hotmail.com


İnsan mükemmel mi?

<ı>Sihirbazlık, başkalarının el ve teknik becerileri ve bizim de yanılgılarımız ve olan biteni kavramaktaki yetersizliğimizin bir sonucu. Tıpkı medyum denen "meslek" sahipleri veya başka bir nitelendirme ile "şarlatanlar" gibi..

Bu mesleklerin, icracılarının becerilerini bir kenara bırakacak olursak, esas olarak bizim algılamada psikolojik-biyolojik yetersizliklerimiz üzerinde kurulu olduğunu bilir miyiz?

Bizler, gözlerimizi mükemmel kabul ederiz. Tıpkı bedenimiz gibi. Beynimize, tek tek bütün organlarımıza hayranız. Her biri gerçekten mükemmel çalışır. Bedenimiz mükemmel bir biyolojik-kimyasal- psikolojik fabrikadır. İşin sırrını çözemediğimiz, hayatı kavrayamadığımız ölçüde bu makineye olan hayranlığımız doğru orantılı olarak artar. Ve doğaüstücülüğün sahipliğine devrederiz bu büyük sırrı ve varoluşu!

Mükemmel mi dedik?

Hayır, mükemmellik hem vardır hem yok.

Göreceli bir kavram, mükemmellik. Yani "neye göre mükemmel", sorusu, onun sınırlarını belirler.

Mesela gözlerimiz mi mükemmel?

Hayır! Gözlerimiz, hayvanlar dünyasında varolan çok sayıda göze göre hem yetersiz hem daha az mükemmel. Bizden çok daha keskin, çevresel vb. gören canlılar var!

Biz bir sihirbazın el çabukluğu marifetini algılayamayacak kadar "zavallı" bir göze sahibiz.

Gözlerimiz, örneğin atmosferdeki tonlarca fiziksel olayı bile görebilecek yetenekte değildir. Örneğin havadaki bileşenleri ayırt edecek bir gözümüz yoktur. Havadaki onlarca fizik olayını, ışın dalgalarını vb. göremeyiz.

Beynimiz mi mükemmel?

Hemcinsimiz "sihirbaz"ın, sadece gözlerimizi değil, beynimizi de aldatarak gerçekleştirdiklerini algılayacak bir yeteneğimiz yoktur.

Mesela araba kullanırken cep telefonuyla konuşamayız, konuşmamız hata olur, bir kaza riski yaratır her an. Bu ikisini layıkıyla yapmaya kalkışırsak, mutlaka bir aksama olur! Ya trafiğe gerekli önemi veremeyiz ya da konuşmaya!

Çünkü beynimiz, aynı anda önemli iki konu üzerinde yoğunlaşamaz... Dikkatimizi esas sadece bir noktaya yoğunlaştırabiliriz. Bu da, tek merkezli-çekirdekli bir beyinsel yapımızın sonucudur.

"İki işi aynı anda yapamaz" derler bazıları için. Aslında bu esas olarak doğrudur! Tabii iş yapmayı, "çiklet çiğnerken elinizi bir yere düzenli olarak sürmeyi" anlamıyorsanız!

Bir sihirbaz karşısında insan, o halde hem "kör" hem "topal" (psikolojik-akli engelli) olarak kalıyorsa...

Mükemmellik bunun neresinde?

Editör

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz