« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Editör

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Geleceğin bilim adamları

Uluslararası
bilim dünyasında Türkiye patentli proje ve buluşların sayısını artırmak amacı ile yola çıkan MEF (Modern Eğitim Fen) Dershaneleri’nin EBAV (Eğitimi ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı) ile birlikte yürüttüğü 13. Araştırma Projeleri Yarışması’na bu yıl toplam 311 proje başvurusu yapıldı. Akademisyenlerden oluşan Seçici Bilim Kurulu tarafından değerlendirilen projeler arasında finale kalan 64 proje, 4 Ğ 7 Mayıs 2004 tarihleri arasında MEF Eğitim Kampusu’nda oluşturulacak sergide kamuoyunun ve jürinin önüne çıkacak.

Fizik dalında 17, kimya dalında 16 ve biyoloji dalında 18 okuldan toplam 130 öğrenci ve 81 danışman öğretmenin projeleri finale kalarak sergilenmeye hak kazandı. 13. Araştırma Projeleri Yarışması’nda 25’i İstanbul dışından, 11’i İstanbul’dan olmak üzere toplam 36 okul yarışacak. Dereceye giren projeler ise 7 Mayıs 2004 tarihinde gerçekleştirilecek ödül töreni ile açıklanacak. Kurum, düzenlediği Araştırma Projeleri Yarışmaları kapsamında, ‘Bilime Destek Platformu’ adıyla, gönüllülük esasına dayanan yeni bir oluşumu gerçekleştirdi. Tamamen ‘gönüllülük’ esasına dayanan bu yeni girişime bugüne kadar, İTO ve Rotary Kulüp’den 638 bilim dostu işadamı katıldı.

Zeká oyunları portalı: Oyunga.com

HALICI
Bilgi İşlem ve TR.NET, İnternet’te oyun oynamayı sevenler için yeni bir hizmet sunuyor. İçerik ve tasarım çalışmaları HALICI Bilgi İşlem, teknik altyapısı ve sayfa sunumu ise TR.NET tarafından yapılan zeká oyunları portalı Oyunga, http://www.oyunga.com/adresinde hizmete girdi. Oyunga’da her şey ücretsiz. Üye olmadan da oyun oynanabilen portalda, üye olanlar, kendilerine sunulan skor tablosu ayrıcalığından da yararlanabiliyor. Bu tablo, tüm üyeler tarafından görüntülenebiliyor. Oyunga’nın, İnternet’te düşünme ve eğlenme odaklı bir merkez olması hedefleniyor.

Yaratıcı çocuklar Ayasofya’da

Kültür
birikimimizi genç kuşaklara aktararak, çocuklarımızdaki sanatsal yaratıcılığı geliştirmek amacıyla,1995 yılında başlatılan okullararası kültür ve sanat etkinlikleri ‘Yaratıcı Çocuklar Derneği’ çatısı altında devam ediyor. Ülkemizin geleceği açısından önemli projeler gerçekleştiren Yaratıcı Çocuklar Derneği, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü himayelerinde, Ayasofya ve Aya İrini Müzeleri’nde 5-23 Mayıs 2004 tarihleri arasında ‘İnsanlığa Armağan Ayasofya’ adlı Kültür ve Sanat etkinliği düzenleniyor. 5 Mayıs 2004 tarihinde Ayasofya Müzesi’nde açılacak etkinliğe, yurtiçi ve yurtdışından 60’a yakın okul katılıyor. 23 Mayıs 2004 tarihine kadar devam edecek plastik sanatlar sergisinde öğrencilerin iki ve üç boyutlu çalışmaları yer alıyor. 6-7 Mayıs 2004 tarihlerinde ise Aya İrini Müzesi’nde ‘Ayasofya’nın Sesi’ drama ve müzik gösterisi sahneleniyor. Ayasofya’nın tarihini konu alan oyunun kostümleri öğrencilerle yapılan çalışmalarla oluşturuldu. Ayasofya’nın inşasından günümüze kadar ki tarihini içeren eserin sahne arası geçişleri 170 kişilik okullararası koro tarafından gerçekleşiyor. Bu çalışma 400 öğrenciye yakın kadrosuyla ülkemizde günümüze kadar sahnelenmiş en geniş kadrolu çocuk oyunu.. Sponsorluğu Fuji Film Türkiye, Nestle ve 3M Scotchprinth Graphics tarafından yapılan 2004 yılı Ayasofya ve Aya İrini etkinliklerini çocuklarınızla izleyin.

<ı>DNA 50

Geçen yıl, canlı kalıtımının taşıyıcısı ve sonraki kuşaklara aktarıcısı olan DNA’nın yapısının keşfinin 50. yıldönümüydü. 1953 yılında Watson ve Crick adlarını taşıyan iki bilim adamı (ikisi de hálá hayatta!). Hürriyet BİLİM’in geçen yılki sayılarında 50. yıldönümü üzerine çok sayıda yazı yayımladığımızı, okurlarımız anımsayacaktır.

Peki neden şimdi bu 50. Yıl bu köşeye taşındı, diyeceksiniz. Nedeni, İngilizlerin hazırladığı ve dünyayı dolaşan bir serginin ülkemize gelmesi..

Keşke geçen yıl bizim bilim kurumlarımız DNA’yı anlatan bir sergi hazırlayıp Türkiye’nin her köşesine götürselerdi!...

Buna belki TÜBİTAK önderlik edebilirdi..

Ama, bilimi popülerleştirmek, görselleştirmek ve oyun haline getirip eğlenceli öğrenmeyi sağlamak amacıyla kurulan Bilim Merkezi Vakfı da, Deneme Bilim Merkezi’nde böyle bir sergiyi gerçekleştirebilirdi.

Veya Hürriyet BİLİM de böyle bir görevi üstlenebilirdi ve çok da iyi olurdu!

Bunların hiç biri olmadı, harekete geçilemedi ve becerilemedi. Sonuçta, İngilizlerin hazırladığı, British Council’in dünyaya dolaştırmaya çıkardığı bir sergi ülkemizde şimdi.

Sergi, biraz dar kapsamlı, daha çok panolara dayalı. Sergide en önemli ‘oyuncak’, ziyaretçilere plastikten puzzla’larla, şeker, karbon, tuz, DNA’nın yapı taşları gibi bildiğimiz duyduğumuz maddelerin en temel kimyasal zincirlerini kurma şansı vermesi.

Ziyaretçiler bir de DNA’yı, gelişmeleri ve geleceği anlatan güzel bir broşür ediniyor.

Sergi Taksim’deki metronun sergi salonunda 30 Nisan’a kadar görülebilir. Sergi daha sonra 3- 16 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Yenilik Merkezi’nde, 20 Mayıs-2 Haziran arasında Eskişehir Anadolu Üinversitesi Yunusemre Kampusu Eczacılık Fakültesi’nde açılacak.

* * *

Yazımızda hazır Deneme Bilim Merkezi’nin adı geçmişken: İTÜ’nün Taksim’deki Taşkışla binasının arka bahçesinde 6 yıldır hizmet veren ve 500 binden fazla öğrenciye ve yetişkinlere bilimi eğlendirerek sevdiren Deneme Bilim Merkezi, İTÜ yönetiminin ‘kiralama anlaşması bitti’ demesiyle yertsiz yurtsuz kaldı.

Şimdi görüşmeler sürüyor. İTÜ Rektörlüğü, çocuklarımıza ve halka bu önemli bilim kapısını ebediyen kapatacak mı, yoksa işletmeyi kendisi devralıp cumartesi pazar dahil adam gibi işletecek ve sürekli açık tutacak mı...

Gönlümüz ikinci seçenekten yana.. bekleyip göreceğiz..

Gelecek Cumartesiye kadar sevgi ve dostlukla.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler