« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Editör

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Meteorit çarpacak mı?

Sevgili
Hürriyet Bilim çalışanları. Bu kez sizden yaklaşık olarak 2011 yılında Dünya'ya çarpacak olan meteorit hakkında bilgi almak istiyorum. Yakın bir süre içinde çarpacağı saptandığı için (NASA tarafından) tabii ki hayatımız tehlikeye giriyor. Elbette bilim adamları buna bir çözüm bulmaya çalışıyorlardır. En kısa sürede bu bilgileri toplayacağınıza inanarak hoşçakalın diyorum. Başarılar.

<ı>Ahmet Sinan

Şizofreni genleri

Merhaba
Hürriyet Bilim. Benim size bir sorum olacak. Şizofreni hastalığının genlerde küçük yaşta bulunmasına rağmen ortaya çıkışı daha geç yaşlarda görülmektedir. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu konuyla ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim. Hepinize başarılar.

<ı>Gamze Arınmış

Konya

gamzearinmis@mynet.com


Fuat Sezgin Konferansı

Türkiye
Bilimler Akademisi Forumu TÜBA İstanbul Grubu etkinlikleri kapsamında, Arap-İslam Bilim Tarihi Enstitüsü Direktörü (Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi Frankfurt) Prof. Dr. Fuat Sezgin, 12 Nisan 2004 Pazartesi günü saat 18.30'da "İslam Kültür Dünyasının İlimler Tarihindeki Yeri" konulu bir konferans verecek. Konferans, İTÜ Eski Maden Fakultesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Maçka adresindeki TÜBA İstanbul Ofisinde düzenlenecek.

Boya ve vernikçiler kongresi

Kimya Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen V. Uluslararası Boya,Vernik, Mürekkep ve Yardımcı Maddeler Sanayi Kongresi ve Sergisi 15 -17 Nisan 2004 tarihleri arasında İstanbul UluslararasıLütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek.Bilgi: Tel:0216- 449 37 10 kmoistanbul@kmo.org.tr ; http://www.boya-paint.org

MAM Başkanı istifa etti

TÜBİTAK
-Marmara Araştırma Merkezi (MAM)’nın başkanı Prof, Dr. Naci Görür, görevinden ayrılarak İTÜ’ye dönüyor. Görür, istifa gerekçelerini açıklarken şöyle dedi: ‘MAM yönetim, işleyiş ve üretim bakımından TÜBİTAK’ın en başarılı birimlerinden biridir. Son dört yılda yapmış olduğu atılımlar, gerçekleştirmiş olduğu hedefler, paydaşları ve kamuoyu nezdinde kazanmış olduğu itibar bunun açık kanıtlarıdır.

Bu başarılarına rağmen, TÜBİTAK’taki son yönetim değişikliğinden sonra sürekli olarak ihmal edilmiş ve her fırsatta geri plana itilmiştir. Dünya Bankası, yeniden yapılanma, eğitim, kurs, yurt dışı alımları, yurt dışı seyahatleri, Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı, Teknoloji Serbest Bölgesi, Teknoloji Geliştirme Bölgesi, üniversite ilişkileri vb. proje ve faaliyetleri büyük ölçüde aksamış, hatta durma noktasına gelmiştir. Ülkemizin sivil ve savunma sanayiinde önemli bir yere sahip olan böyle bir kuruluşun bu hale düşürülmesi üzücü, bir o kadar da düşündürücüdür. MAM’ın bu durumunu içime sindiremediğim ve yapılanların sorumluluğuna ortak olmayı istemediğim için Merkez Başkanlığı görevimden 6 Nisan 2004 tarihi itibari ile istifa ediyorum.’

Özel Işık Lisesi öğrencilerine UNESCO Ödülü

Yürkürenin
su kaynaklarının giderek azaldığı gerçeğinden yola çıkan UNESCO, 2003 yılını su yılı ilan etmişti. Özel Yüzyil Işıl öğrencileri, Kültür ve Sürdürülebilir Kalkınma ve Akdeniz Enformasyon Bürosu (MIO-ECSDE)’nun düzenlediği, Yeşil Adımlar Çevre Derneği’nin koordine ettiği ‘Su ve Kültür’ konulu proje kapsamında ‘Su Hayattır’ adını verdikleri çalışmalar ürettiler. ‘Su Hayattır", Akdeniz ülkeleri arasında en iyi proje seçildi. Proje, Atina’da toplanan uluslararası jüri tarafından onur belgesiyle ödüllendirildi ve www. medies.net sayfasında yayınlanan tek proje oldu.

<ı>Göktaşına ihtiyaç mı var?

Geçen haftaki editör yazısını, ‘yeni araştırmalar, insanoğlunun yerküreyi sessiz sedasız yeni bir yokoluş sürecine soktuğunu gösteriyor’ sözleriyle noktalamıştık. Derken, bilim dergilerinde birbiri peşisıra, bu süreci belirginleştiren makaleler sökün etmeye başladı.

Yayımladığımız makaledeki can alıcı yeni saptama şu: Mevsimsel süreçlerde kaymalar ortaya çıktı ve varlıkları birbirine zaman uyumlu olarak bağlı olan canlıların beslenme zincirlerinde kopmalar başladı! Yani beslenmede ‘eşzamanlılık’ giderek bozuluyor.

Bilim, bu eşzamanlılığı ‘çakışma’ kuramı ile açıklıyor: Örneğin bir larvanın büyümesi bir fitoplanktonun açmasıyla zaman olarak ‘çakışmak’ zorundadır. İklimdeki sıcaklık kaymaları sonucu şimdi ‘ters çakışma’lar başladı.

Şimdi, bazı saptamaları burada öne çıkartalım:

385 bitki ortalama 4,5 gün erken çiçek açıyor.

60 bitki türünde bu çiçek açma, ortalama 2 hafta erken gerçekleşiyor;

500’den fazla kuş, bitki, amfibi gibi daha onlarca organizmanın, sıcaklıkların artması nedeniyle üreme ve göç etme zamanları değişiyor;

Baştankara yavrularınının beslendiği solucanların yaşam sürelerinde kaymalar sonucu kuşların beslenmeleri etkileniyor;

Güve ve besin kaynağı meşe yaprağı arasındaki eşzamanlılık da bozuldu.

Sonuçta iklimde kaymalar, bir çok canlının kendi habitatlarında yaşamlarını giderek imkansız kılmaya başladı. En önemlisi, bütün bu değişimler son 10 yıl içinde gerçekleşti. Bilim adamlarına göre, küresel ısınma sonucu, bir tür 15 yıl içinde belirli alanlarda tamamen ortadan kalkabilir..

* * *

Şimdi bir sonuç ve bir soru çıkartalım bu durumdan:

Sonuç: İklim kaotik yapıya sahiptir. Süreçteki değişim mutlaka yavaş işlemez. Beklenmedik katastrofik iklimsel olaylar birden ortaya çıkabilir... Merhaba büyük yokoluş!

Soru: Acaba Türkiye’de canlılar arasındaki beslenme zincirinde eşzamanlılık bozulmaları, ‘ters çakışma’lar var mı?

Gelecek cumartesiye kadar sevgi ve dostlukla.

Editör

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz