EDİRNE HABERLERİ

Edirne'ye yeni çekim noktası

DHA
02.02.2018 - 17:00Son Güncelleme :
DHA

 

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE'nin Osmanlı tarihine ışık tutan önemli noktalarından Sarayiçi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenleme işi devam eden ve içerisinde halk arasında 'Hürrem Hamamı' olarak da bilinen 'Kum Kasrı Hamamı'nı da barındıran bölgedeki Yeni Saray Yapıları Teşhir Tanzim ve Ören Yeri Çevre Düzenlemesi'nin 2019 yılının Mart ayında bitirilmesi hedefleniyor. Çalışmalar bitiminde bölgenin, ören yeri gezinti yolları ve tarihsel uygulamalarla kent turizminde yeni bir çekim noktası olması bekleniyor...
    
İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu'nca hazırlanan rapora göre, 2019 yılının başlarında bitecek çalışmaların ardından bölgenin ören yeri gezinti yolları ve tarihsel uygulamalarla kent turizminde yeni bir çekim noktası olması bekleniyor. İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Erol Açık'ın okuduğu raporda Mutfaklar, Kum Kasrı Hamamı, Adalet Kulesi gibi yapıların yer aldığı bölgeyle ilgili geniş bilgilere yer verildi.Açık raporda, 1999 yılında başlanan ve aralıklarla 2009 yılına kadar Müze Müdürlüğü'nce yürütülen kazı çalışmalarının ardından bahsi geçen Saray yapılarının temel kalıntılarının ortaya çıkarıldığını ifade ederek, süreç içerisinde restorasyonuna yönelik de çalışmalar yapıldığını aktardı. 

Söz konusu çalışmalar devam ederken Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2014 yılında Yeni Saray Alanı'nın ören yeri olarak düzenlenmesi çalışmalarını başlattığını dile getiren Açık, "Saray alanının mevcut kullanım şeklinin değiştirilmesini amaçlayan bu çalışmalar neticesinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne Yeni Saray Yapıları Teşhir Tanzim ve Ören Yeri Çevre Düzenlemesi işini 2015/2018 yılı yatırım altyapı projeleri kapsamına almış, 2015-2016 yılları arasında Kum Kasrı Hamamı Teşhir Tanzim Elektrikj Aydınlatma ve Makine Projeleri yapımını gerçekleştirdikten sonra 04 Ocak 2018 günü işin yapımı için düğmeye basılmıştır" dedi. 


Çalışmaların 30 Mart 2019 tarihinde bitirilmesinin beklendiğini ifade eden Açık, "Söz konusu çalışmalar kapsamında Edirne Saray Yapıları (Mutfaklar, Kum Kasrı Hamamı, Adalet Kulesi) Teşhir Tanzim ve Ören Yeri Çevre Düzenleme İşi'nin 30 Mart 2019 tarihinde bitirilmesi beklenmektedir. İş kapsamında; Kum Kasrı Hamamı'nın da bulunduğu Sarayiçi alanında, ören yeri gezinti yolları, ziyaretçi karşılama üniteleri, otopark, wc, çevre düzenlemesi ve benzeri uygulamalar yapılırken, Matbah-ı Amire de mutfak teşhir tanzimi, Kum Kasrı Hamamı'nda hamam kültürü teşhir tanzimi uygulamaları gerçekleştirilecek ve alan Edirne turizmi için yeni bir çekim noktası haline gelecektir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Edirne'ye yeni çekim noktası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:11
 • Guneş
  05:59
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  17:21
 • Akşam
  20:42
 • Yatsı
  22:22
Sayfa Başı