Gündem Haberleri

  Edirne'ye Fatih Sultan Mehmet heykeli

  Hürriyet Haber
  25.10.2005 - 12:01 | Son Güncelleme:

  AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu kent olan Edirne'ye dikilecek heykelinin yapımının tamamlandığını, 18 Kasım'da açılmasının planlandığını bildirdi.

  Budak, , Edirne'de dünyaya gelen ve İstanbul'un fethi planlarını burada yapan Fatih Sultan Mehmet'in 600 yıla varan bir gecikmeyle heykelinin dikileceğini kaydederek, ”Fatih Sultan Mehmet'e vefa borcumuzu Edirne'de heykelini dikerek ödeyeceğiz” dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yaptırılan Fatih Sultan Mehmet'in heykelinin tamamlandığını bildiren Budak, “Fatih'in 4 ton ağırlığında ve 4 metre yüksekliğinde at üzerinde bir heykeli yapıldı. Fatih Sultan Mehmet'in heykelini 18 Kasım'da açmayı planlıyoruz. Fatih'in Edirne'ye heykelini dikecek olmanın sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.
  Fatih'in Selimiye Camii'nin yanında bir zamanlar yaşadığı, harabe haldeki Taş Odaları'nın da onarıldığını anlatan Budak, Osmanlı İmparatorluğu'na 92 yıl başkentlik yapan Edirne'de tarihi eserlerin onarımına, 2005 yılında 7 milyon YTL harcandığını ve 2006 yılında da eski eserler için 20 milyon YTL bir bütçe planlandığını kaydetti. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı