EDİRNE HABERLERİ

Edirne'de, TÜKODER kuruldu

AA / Selahattin Kaçuru
23.12.2014 - 10:02Son Güncelleme :

YEREL HABERLER EDİRNE

AA / Selahattin Kaçuru

EDİRNE (AA) - Edirne'de, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) kuruldu.

Başkanlığını Hüseyin Taş, başkan yardımcılığını Raşit Özdemir ve sayman - sekreterliğini Tarık Kenan Parlar'ın yaptığı TÜKODER Edirne Şubesinden yapılan yazılı açıklamada, tüketici haklarının ve tüketici sorunlarının evrensel olduğu belirtildi.

Çok eski tarihlerden bu yana, çeşitli hukuk sistemlerinde tüketicinin aldatılmasını önlemeye yönelik hükümler yer aldığı ancak tüketici haklarının tarihinin, uzun ve zorlu mücadelelerle dolu olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Toplumu oluşturan bireyler, doğal hayatın gereği olarak tüketicidirler. Üretici olarak bilinen köylü, esnaf, sanatkar da bir başka açıdan bakıldığında tüketicidir. Toplum hayatının gelişmesinde önceleri üretici durumunda olanların haklarının korunması gündeme gelmiştir. Son elli yılda ise asıl korunması gerekenlerin tüketiciler olduğu, çünkü herkesin her zaman tüketici konumunda olduğu fark edilmiştir. Bu anlayışın giderek taraflar bulması üzerine, Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Ceza Kanunu gibi çeşitli kanunlarda dağınık olarak yer alan korumacı hükümlerin bir araya getirilerek, tüketici hukukunun oluşturulması çalışması hız kazanmıştır."

Açıklamada, günümüzde uygulanan liberal ekonomik politikalar nedeniyle yürürlüğe giren yeni kanunlarla aynı zamanda tüketici olan halkın mağdur edildiğini ve yaşamın gereği olan haklarının elinden alınmaya çalışıldığı vurgulandı.

Bu hak kayıplarına dur diyebilmek, tüketimden gelen gücü kullanabilmek, tüketicinin haklarını korumak ve daha fazla bilinçlenmesini sağlamak için örgütlenmenin şart olduğu aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bu nedenle, Tüketicileri Koruma Derneği Edirne Şubesi’ni kurmayı gerekli gördük ve 'tüketiciyim' diyen herkesi TÜKODER’de örgütlenmeye, bizi sömürenlere karşı birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Edirne'de, TÜKODER kuruldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:21
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı