EDİRNE HABERLERİ

Edirne'de 'Sultanların Sanata Yansıyan İzleri' sergisi

DHA
28.04.2017 - 18:56Son Güncelleme :
DHA

Ali Can ZERAY/EDİRNE, (DHA)-EDİRNE'de akademisyenler. Osmanlı döneminde padişahların sanata ilgilerini anlatmak amacıyla 'Sultanların Sanata Yansıyan İzleri' adlı sergi açtı.

Edirne’de Trakya Üniversitesi'nden 11 akademisyen Sultan 2’nci Beyazid Külliyesi'nde Osmanlı döneminde sanatla ilgilenen padişahların yaptıkları eserlerinden oluşan sergi panelle açtı. Açılışa Edirne Valisi Günay Özdemir, Trakya Üniversitesi Rekötrü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile davetliler katılırken, Ak Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr Ö.Farik Taşkale, Prof. Dr Rıdvan Canım ve Doç. Dr. Tuba Işınsu İsen Durmuş ise 'Sultanların Sanata Yansıyan İzleri' konulu panele katıldı.

Sergide İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in hat sanatı ile şiirleri dikkat çekerken, Yavuz Sultan Selim, Kanunu Sultan Süleyman, 2’nci Beyazid ile 3’ncü Ahmed’in yaptığı hat sanatı eserleri yeraldı. Edirne Valisi Günay Özdemir, Trakya Üniversitesi ile birlikte yapacakları projeyle Edirne’yi mimari yapısını tanıtacaklarını anlattı.  

'Sultanların Sanata Yansıyan İzleri' konulu sergiyi çeşitli üniversitelerden akademisyenleri Prof. Dr. Ö Faruk Taşkale, doçentler,  Sacit Açıkgöz, Münevver Üçer, yardımcı doçentler Kaya Üçer, Hüseyin Gündüz, araştırma görevlileri Atilla Y. Turgut, Hüseyin Kılıç ile öğretim görevlileri Emel Bazut Gemici Murat Uçar Reyhan İsen ve Esin Kazanoğlu hazırladı.Sergi 5 Mayıs’a kadar açık kalacak.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Edirne'de 'Sultanların Sanata Yansıyan İzleri' sergisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 18 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edirne'de 'Sultanların Sanata Yansıyan İzleri' sergisi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı