Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Edirne'de kar yağışı başladı

  Edirne
  01 Mart 2005 - 12:16Son Güncelleme : 01 Mart 2005 - 12:16

  Edirne'de, etkili olan yağışlar ve Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açarak Arda, Meriç ve Tunca nehirlerine su bırakması sonucu, son 12 günde 3 kez yaşanan su taşkınının ardından, kar yağışı başladı.

  Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Bulgaristan'ın Haskova ve Yambol Valiliği ve Yunanistan'ın Evros Valiliği ile yaptıkları görüşmede, barajlarda biriken suların nehirlere aralıklı bırakılmasını rica ettiklerini söyledi.

  Edirne'de yaşanan taşkınların boyutlarının büyümemesi için konunun Dışişleri Bakanlığı'na bildirildiğini ifade eden Miroğlu, nehirlerdeki su seviyesinin düşmeye başladığını belirtti.

  Bugün hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte kar yağışının başladığına işaret eden Miroğlu, kardan kaynaklanan bir sorun yaşanmadığını dile getirdi.

  Türkiye ile Yunanistan arasındaki Pazarkule Sınır Kapısı ile Karaağaç Mahallesi'ne ulaşım sağlanmaya başlandığını bildiren Miroğlu, şöyle konuştu:

  “Bulgaristan'ın Haskova ve Yambol Valiliği ve Yunanistan'ın Evros Valiliği ile yaptığımız görüşmede barajlarda biriken suların nehirlere aralıklı bırakılmasını rica ettik. Su dolduğu zaman suyu barajlarda tutmak zor. Ancak bize de zarar vermemesi için aralıklara bırakılması lazım. Her iki ülkeden de suların daha düşük seviyede bırakılmasını istedik. Mal ve can kaybının olmadığı su taşkınlarında 150 bin arazi su altına kaldı. Bunun 10'da 1'i ekili arazi.”

  HAYVAN BARINAKLARININ BOŞALTILMASI UYARISI

  Su taşkının etkili olduğu bölgelerdeki köy muhtarları ve vatandaşların bilgilendirildiğini, hayvan barınaklarının boşaltılması uyarısında bulunulduğunu belirten Miroğlu, “Uyarıya rağmen, 30 büyükbaş hayvan, Bosnaköy'deki ahırlarda mahsur kalmış. Bölgeye hayvanların sağlık muayeneleri için veteriner gönderdik. İlgili ekiplerle de kurtarma çalışması başlatılacak” dedi.

  Edirne Valiliği Kriz Merkezi yetkilileri de DSİ, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, Sivil Savunma İl Müdürlüğü ve Edirne Belediye Başkanlığı ekiplerinin olası bir su taşkını için hazır bekletildiğini belirtti.

  DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise Meriç Nehri'nde su debisinin 1.062 metreküp/saniye, Tunca Nehri'nde de 118 metreküp/saniye olduğunu belirtti. Yetkililer, nehirlerdeki su seviyesinin düştüğünü bildirdi.

  Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, bugün hafif kar yağışı olan ilde, hava sıcaklığının eksi 2 derece olduğunu ifade etti.

  Kar yağışı ve yollardaki buzlanma dolayısıyla Edirne'de kent içinde 1'i yaralamalı, 22'si maddi hasarlı olmak üzere 23 trafik kazası meydana geldi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı