Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Edirne'de Hasret gözyaşlarıyla toprağa verildi

  Fırat KESKİNKILIÇ/HAVSA (Edirne)
  17.02.2011 - 16:49 | Son Güncelleme:

  Edirne'nin Havsa İlçesi'ne bağlı Şerbettar Köyü'nde başına aldığı darbe sonucu bayılan ve diri diri toprağa gömülerek öldürülen 8 yaşındaki Hasret Karakoç, gözyaşları arasında köy mezarlığında toprağa verildi.

  CENAZE TÖRENİNDEN YÜREK YAKAN FOTOĞRAFLAR

  Havsa'nın Şerbettan Köyü'nde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Emine ve İlkay Karakoç çiftinin 3 çocuğunun en büyüğü olan ilköğretim okulu 2'nci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Hasret Karakoç, önceki gün evine öğle yemeğine geldi. Yemekten sonra yeniden okula gitmek için evinden çıkan Hasret Karakoç, ortadan kayboldu.
   
  Ailesinin tüm aramalarına rağmen bulunamayan Hasret Karakoç'un evinin 50 metre uzağında kullanılmayan harabe bir evde toprağa gömülmüş cesedi jandarma ekipleri tarafnıdan bulundu. Soruşturmayı yürüten jandarma, olayla ilgili Karakoç ailesinin komşusu 55 yaşındaki S.Ş. adlı kadın ile oğlu 17 yaşındaki S.Ş.'yi gözaltında aldı. Jandarmada annesi S.Ş. cinayeti inkar ederken, oğlu ise Hasret'i öldürdüğünü kabul etti.

  DİRİ DİRİ GÖMÜLMÜŞTÜ

  Havsa İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki sorgusunun ardından 17 yaşındaki S.Ş. dün olay yerine götürülerek tatbikat yaptırıldı ve cinayeti nasıl işlediğini anlattı. S.Ş., ifadesinde olay gününü "Hasret öğle yemeğinden sonra tekrar okula giderken bir kediyi kovaladığını gördüm. Kedi bizim evin yanındaki boş eve girdi.

  Hasret de arkasından girince ben de gittim. Açık olan camın kenarında duruyordu. Ben de onu ittim. Evin içne düştü ve başını çarptı. Ben de öldüğünü düşünerek çok korktum. Sonra hemen evin odasının içine çukur kazıp gömdüm" dedi.iye anlattı. Gözaltındaki anne S.Ş. ise cinayetle ilgisinin olmadığını söyledi.

  Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ön otopsisi yapılan Hasret Karakoç'un, başında darbe izi olduğu ve diri diri baygın halde toprağa gömüldükten sonra havasızlıktan boğularak öldüğünü saptandı. Jandarmadaki ifadelerinin ardından mahkemeye çıkartılan anne ve oğlu, cinayet suçlamasıyla tutuklanarak Edirne Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

  İDAM EDİLSİNLER

  Kızının ölümü anne Emine ile baba İlkay Karakoç'u yıktı. Baba Karakoç arkadaşlarının yardımı ile ayakta durmaya çalışırken, anne Emine oğulları 3 yaşındaki Furkan ve 6 yaşındaki Kudret'e sarılarak göz yaşı döktü. Kızının canice öldürüldüğünü söyleyen anne Karakoç, "Benim canımı aldılar. Tutuklandılar ama yetmez. İdam edilmeli onlar" dedi.

  GÖZYAŞI SEL OLDU


  Trakya Üniversitesi morgunda bulunan Hasret Karakoç'un cenazesini yakınları teslim aldı ve ardından cenaze aracı ile köydeki evlerinin önüne getirildi. Bahçede oturan baba İlkay Karakoç, kızının tabutunu görünce baygınlık geçirdi ve evin içine götürüldü. Babaya gelen sağlık ekipleri sakinleştirici iğne yaptı. Sağlık ekipleri ayrıca fenalaşan dede Halil ve babaanne Safiye Karakoç'a da müdahale de bulundu. Kızının yüzünü son bir kez görmek için tabutu açtıran anne Karakoç sinir krizleri geçirdi.

  PEMBE RENKLİ TUVALET İSTEMİŞ

  Olaydan bir süre önce Hasret, evlenecek yakınların düğününde giymek için annesinden pembe tuvalet istediği öğrenildi. Kızının tabutu başında ağlayan anne Emine, "Düğününü yapacaktım kızımın. Canım evladımı öldürdüler. Kızım seni böyle mi görecektim. İki ayakla gittin, 4 kolluyla geldin. Kızım kalksana, annenin sesini duymuyor musun? Anne ben geldim, size şaka yaptım desene. Pembe uzun tuvalet alın bana diyordu yavrum" diye feryat etti.

  İMAM: ZULÜMLE ÖLDÜRÜLDÜ, ŞEHİT

  Evin önünde tabut başında dua okutmak için gelen köy imamı Eşref Sevilmiş, cemaate, "Kızımız hem şehit, hem de melektir. Bu yavrumuz boğularak zulümle öldüğünden şehit olduğunu unutmayalım. Dolayısıyla biz bu yavrumuzu hayır duamız ile yad etmenin yanı sıra, içimiz yanıyor, yakınıyoruz. Yara hepimizin, bunları hep birlikte paylaşıyoruz" dedi.

  Toplumun dinden ne kadar uzaklaşılırsa kötülüklerde o kadar aşırılık meydana geleceği görüşünü savunan imam Eşref Sevilmiş, "Bu yavruya kıyıp da bu hale sokanların cezası ne olabilir? Her birinize sorsak, her biriniz lime lime ederiz. İnsan haklarıdır, bağımsızlıktır, demokrasidir diye herkes canilerin yanında olursa, onlar o hakların arkasında sığınırsa, bizler de yavrularımız, biz olmasa da ülkemizde birilerine böyle ateş düşer ve ağlar" diye konuştu.

  TOPRAĞA VERİLDİ

  Okunan duaların ardından Hasret Karakoç'un tabutu tekrar cenaze aracına yüklendi. Rahatsızlandığı için kızının tabutu başında duramayan baba İlkay, uzaktan kızının cenaze aracına bindirilip götürüldüğünü görünce evinin kapısının önünde bayıldı. Anne ise kızını el sallayarak uğurladı. Hasret, köyde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları içinde toprağa verildi.

   

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı