EDİRNE HABERLERİ

Edirne'de 'gençlere istihdam' projesi

DHA
09.01.2018 - 17:13Son Güncelleme :
DHA


EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Valiliği ile Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte örgün eğitimden koparak halen açık lisede okuyan ya da eğitime devam edemeyen lise çağındaki gençlerin hem istihdama kazandırılmaları hem de eğitimden kopmamaları içinistihdam projesini
hayata geçirdi.

Vali Günay Özdemir'in önderliğinde başlatılan çalışmayla ilk olarak kentteki ara eleman açığındaki meslek alanları belirlendi. Aynı zamanda çeşitli sebeplerle örgün eğitim dışına çıkmış, 14-18 yaş aralığında, herhangi bir işte çalışmayan öğrenciler tespit edilerek, Edirne'deki işadamlarının işbirliğiyle yetenekleri doğrultusunda bir mesleğe yönlendirilip istihdam edildi.     Söz konusu çalışma kapsamında Kartaltepe Mensucat Fabrikası'nda soğutma sistemlerinde 1, elektrik tesisatlarında 1 ve makina bakım onarım bölümünde 3 olmak üzere toplam 5 öğrenci sözleşme imzalayarak çalışmaya başladı. Haftanın 1 günü teorik, 4 günü de fabrikada ustasının yanında pratik eğitim alan öğrencilerin Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde 4 yılın sonunda ustalık belgesi alarak 'ara eleman' açığına katkıda bulunması hedefleniyor. 
    

Fabrikayı ziyaret eden Vali Özdemir, ara eleman yetiştirmede Türkiye'nin çok büyük bir sıkıntısı olduğunu ifade ederek, "Şu anda ihracatımız günden güne artmakta. 2023 yılında milli gelirimizi de 20 bin dolarlara çıkarmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla milli gelirimizi 20 bin dolara çıkarabilmemiz için şu anda kullanılan ara eleman kadar daha ara elemana ihtiyacımız var. Bunun da hızlı bir şekilde telafi edilmesi gerekiyor" dedi. Ülkede sosyal anlamda gençliğimizde de sıkıntılar olduğunu dile getiren Özdemir, "Bu sıkıntıları  da çözmeyle ilgili işadamlarımız ve milli eğitimle beraber bir adım attık. Bugün ilk uygulamalarına bu fabrikamızda başladık çünkü yeni bir uygulama, henüz 1 aylık bir uygulama. Bu uygulamaya başlarken de öncelikle 14-18 yaş arasında açık lisede okurken ayrılmış ya da okula gidemeyen çocuklarımızın bir şekilde meslek edinmesi, istihdama kazanması ile ilgili bir çalışma" dedi. 

'HEM EĞİTİMDE, HEM DE MESLEK HAYATINDA BAŞARILI OLACAKLAR'
Hem iş gücü anlamında kaybın olmayacağı hem de sosyal anlamda boş bir şekilde vakit geçiren gençliğin oluşmamasını amaçladıklarını sözlerine ekleyen Vali Özdemir, "Çocuklarımız hem ustaların yanında ders alıyorlar aynı zamanda da haftanın 1 günü teorik eğitim veriyoruz. Hem de açık lise öğrenimleri devam ediyor. Çünkü hiçbir çocuğumuzun eğitimin dışında kalmasını istemiyoruz. Hem meslek edinecekler hem de lise öğrenimlerine devam edecek bir altyapıyı da beraber oluşturuyoruz. Hem eğitimde başarılı olacaklar, hem de meslek edinme konusunda ciddi bir meslek edinecekler. Yani hem dışarı da hem de iş ortamındaki takiplerini yapıyoruz" ifadelerini kullandı. 
     
Kartaltepe Mensucat Fabrikası Müdürü Nadir Kartal da öğrencilerin istihdam sayısını arttırmayı düşündüklerini belirterek, "İnşallah bu sayıyı arttıracağız. Bizler de kalifiye eleman problemini çok yoğun bir şekilde yaşıyoruz. İnşallah hem şehrimiz, hem sanayi ve ülkemiz için yararlı olur bu çalışma" şeklinde konuştu. 
    
PROJE HAKKINDA
3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında bulunan 142 meslek dalından birinde Mesleki Eğitim Merkezi'ne kayıtlı bulunan öğrenciler, haftanın 1 günü teorik eğitimini yapmak üzere okulda, diğer dört günü Usta Öğretici gözetiminde işletmede beceri eğitimini alarak eğitimlerini 4 yıl sürdürecekler. 3'üncü yılın sonunda yapılan beceri sınavında başarılı olanlar Kalfalık Belgesi, 4'üncü yılın sonunda başarılı olanlarsa Ustalık Belgesi alarak eğitimlerini bitirecekler. Ayrıca öğrenciler Açık Lise programını tamamlarlarsa ilgili kuruluşça kendilerine Meslek Lisesi diploması hazırlanacak. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Edirne'de 'gençlere istihdam' projesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ekim 2018, Salı
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:49
Sayfa Başı