EDİRNE HABERLERİ

Edirne'de fotoğraflarla 'Efsanelerin yolu' sergisi

DHA
13.09.2017 - 17:38Son Güncelleme :
DHA


 

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği ile Bulgaristan'ın Burgaz şehrinde bulunan Alef Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel - Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması' isimli IPA projesi kapsamında, Edirne'de 'Efsanelerin Yolu' isimli fotoğraf sergisi açıldı.

Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı'nın birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülen, 'Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel - Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması' isimli IPA projesi kapsamında, 'Efsanelerin Yolu' isimli fotoğraf sergisi açıldı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Fuaye Salonu'ndaki sergide, Kırklareli, Edirne ve Istranca bölgesinde efsanelere konu olmuş yerlerin tanıtımı yapılıyor.

Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği ile Bulgaristan'ın Burgaz şehrinde bulunan Alef Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında düzenlenen serginin açılışında konuşan Edirne Sınırötesi Kültürleri Derneği Başkanı Ersin Demir, 1 yıl sürecek proje kapsamında ilk etapta Burgaz şehrinde turizm işletmeleri ve seyahat acentaları ile kapasite gelişimine yönelik 2 günlük bir seminer düzenlendiğini söyledi. Edirne'de düzenlenen toplantıda ise Türkiye ve Bulgaristan'dan toplam 50 turizm öğrencisine proje konusu efsanevi yerlerin tanıtımının yapıldığını kaydeden Demir, "Şu anda projemizin üçüncü aktivitesi olarak fotoğraf sergisini gerçekleştiriyoruz. Bu sergide bölgemizdeki efsanevi yerlerle ilgili fotoğraflar ve buraların bilgileri yer alıyor. Amacımız bu efsanevi yerlerin turizme kazandırılarak katkı sağlamaktır. Kısa bir süre sonra da Burgaz'da bu efsanevi yerlerin hikayelerinden oluşan bir tiyatro etkinliği gerçekleştireceğiz. Aynı gösteri Eylül ayı sonunda da Enez İlçesi'nde yapılacak" dedi.

Alef Derneği Proje koordinatörü Evgenia Djordjeva,  projedeki ortak amacın Istranca bölgesinin turizm açısından farkındalık yaratacak şekilde açığa çıkarılması olduğunu söyledi. Her iki bölgede de efsanelere konu olmuş çok sayıda yer olduğunu kaydeden Djordjeva, "Bölgede efsanelere konu olmuş yerleri bu fotoğraf sergisinde işledik. İnanıyorum ki bu sergide yer alan efsanevi yerler görüldüğünde turizme katkı sağlayacak. Aynı zamanda bu bölgelerde yaşayan halka da turizm konusunda dikkat çekiyoruz. Turizm alanında bu bölgelerde yapılmamış çok iş var. Buradaki fotoğraflar ayrıca bir kitap haline de getirilecek" şeklinde konuştu.

Sergi açılışına Edirne ve Bulgaristan'dan gelen katılımcılar efsanelere konu olmuş yerlerin fotoğraflarını ve buralar hakkındaki açıklamaları ilgi ile izledi. Sergi açılışına IPA Edirne temsilciliği uzmanları da katıldı. 16 Eylül tarihine kadar açık kalacak sergide, Türkiye'den Bolca Nine, Kaynarca Deresi, Kırkpınar, Hasan Sezai Türbesi, Göl Baba, Tunca ve Meriç nehirlerinin birleştiği alandaki Orastes ve Kıyıköy'deki Aya Nicola Manastırı, Bulgaristan'dan ise Istranca bölgesine özgü, Bastet, Dolmen, İndipasha, Mahara, Nestinarlık, Sinemorets Sfenksi ile Istranca Dağı efsanelerinin fotoğrafları Türkçe, Bulgarca ve İngilizce olarak sergileniyor.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Edirne'de fotoğraflarla 'Efsanelerin yolu' sergisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  29 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:52
  • Guneş
   07:34
  • Öğle
   13:09
  • İkindi
   15:59
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı