EDİRNE HABERLERİ

Edirne'de Fatih Sultan’ın heykeli ve şahi topları geçici yerine taşındı

DHA
27.03.2017 - 18:30Son Güncelleme :
DHA

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE’de doğup büyüyen, İstanbul’u fethederek çağ kapatıp çağ açarak tarihe ismini altın harflerle yazdıran Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ve Edirne Valiliği tarafından yaptırılan Şahi Topları, geçici yerine taşındı. Edirne Belediyesi açılışın 31 Mart tarihinde yapılacağını açıkladı.

Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin iş birliğinde Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ve Şahi Topları’nın geçici bir süreliğine Selimiye Meydanı’na taşınması için çalışmalar başladı. Çalışmalar neticesinde ilk olarak Fatih Sultan Mehmet Heykeli yeni yerine taşındı. Fatih Sultan Mehmet Heykeli titizlikle gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda yeni yerine yerleştirildi. Çalışmaları Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, başkan yardımcılarıyla birlikte izledi.

Fatih Sultan Mehmet’i simgeleyen her iki eserin de geçişi bir süre burada sergileneceğini belirten Başkan Gürkan, “Edirne’de doğup büyüyen; İstanbul’un fethini burada planlayan; tarihe ismini altın harflerle yazdıran ve yeni bir çağ başlatan ecdadımız Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ile Edirne’de dökülen ve İstanbul’un fethedilmesinde önemli rol oynayan Şahi Topları, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin kararıyla bir süre burada yer alacak. Fatih Sultan Mehmet’i simgeleyen bu iki önemli eserin geçici yerinde açılışını ise Edirne Valiliği ile birlikte 31 Mart Cuma Günü Saat:15.00’te düzenleyeceğimiz törenle açacağız. Açılışımıza tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Edirne'de Fatih Sultan’ın heykeli ve şahi topları geçici yerine taşındı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 18 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edirne'de Fatih Sultan’ın heykeli ve şahi topları geçici yerine taşındı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı