Gündem Haberleri

  Edirne'de ciğer izdihamı

  DHA
  29.05.2011 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Edirne Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ’Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali’nde, ücretsiz 1 ton tava ciğeri dağıtıldı. Ciğer almak isteyenler izdihama neden oldu.

  FESTİVALDE BÖYLE İZDİHAM YAŞANDI

  Edirne’de düzenlenen Bando ve Ciğer Festivali’ne Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen bando takımları, iki gün boyunca kentin çeşitli noktalarında mini konserler verdi. Festivalin finalinde Saraçlar Caddesi’ne Edirneli ciğerci esnafı tarafından 22 masada standlar açılarak 1 ton ciğer dağıtıldı. Edirne Valisi Gökhan Sözer ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin beyaz önlük takarak ciğer tezgahının başına geçti. Una batırılan ciğerleri kızgın yağ bulunan tavaya atarak pişiren Vali Sözer ve Başkan Sedefçi, plastik tabakta halka dağıttı.

  Edirne’ye geçen yıl 1 milyon turist geldiğini belirten Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi, "Seneye hedefimiz 2 milyon turist. Edirne güzel kent oluyor. Kırkpınar ve Selimiye dünya kültür mirası oluyor. Bugün de ciğer festivali yapıyoruz. İstiyoruz ki Edirneli esnafımız daha çok kazansın. Edirnemiz daha çok bilinsin, tanınsın istiyoruz" dedi.

  POLİS BARİYERİ DE İZDİHAMI ÖNLEYEMEDİ

  Ciğer masalarının önüne bariyer çeken polis, izdihama engel olmak istedi. Ancak ücretsiz dağıtılan ciğerden almak isteyenler adeta birbirlerini ezdi. Zabıta ve belediye görevlileri ciğer almak isteyenleri sıraya sokmaya çalıştı. 22 ciğerci esnafının cadde üzerinde pişirerek dağıttığı 1 ton ciğer, yaklaşık 1 saatte tükendi.

  Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı ve ciğer ustası Bahri Dinar, Edirne ciğerinin dünyanın en güzel yerel tadlarından biri olduğunu söyledi. Ciğerin ince ince doğranarak hazırlandığını anlatan Dinar şu bilgileri verdi:

  "Dana ciğeri ince ince kesilerek tuzlu suyla sinirlerini alınarak temizleniyor. Daha sonra ise yöremizin yağı ile 120 derece sıcaklıkta pişiriliyor. Biz bu kadar yoğun kalabalık beklemiyorduk ama bugün neredeyse 15- 20 bin kişi bu caddeye geldi. Bundan sonraki hedefimiz Balkanlar çapında büyük bir festivale imza atmak."

  Edirne’ye gelen yerli ve yabancı misafirler, ilk kez yedikleri tava ciğerini çok sevdiklerini söyledi.

  TAVA CİĞERİ EDİRNE’YE TESCİLLİ

  2006 Yılında Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Edirne’ye özgü tava ciğerine Türk Standartları Enstitüsü’nden ’Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ alabilmek için başvuruda bulundu. Dört yıl süren işlemlerin ardından tava ciğeri Edirne’ye tescillendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı