EDİRNE HABERLERİ

Edirne'de bisikletçilerden 'Bisiklet yolu' tartışması

DHA
09.08.2017 - 15:19Son Güncelleme :
DHA

Jale AVYÜZEN/ EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Kent Konseyi Bisiklet Çalışma Grubu İsmail Demiray, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç’ın ‘Bisikletli vatandaşlarımızın trafikte seyretmeleri aslında doğru değil’ açıklamasına tepki göstererek, ‘Biz bisikletliler yaşamın içinde varız’ dedi.

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, kentteki ­yol durumundan dolayı bisiklet kullanımının bazı noktalarda doğru olmadığını belirtmesi üzerine Kent Konseyi Bisiklet Çalışma Grubu İsmail Demiray, yazılı bir açıklama yaptı.

Demiray, açıklamasında Kılıç’ın sözlerini hatırlatarak, bisiklet kullanıcılarına 2918 sayılı Karayolları Kanunu’nda tanınan haklardan söz etti. Bisikletliler olarak haklarını her zaman kullanacaklarını ve savunmaya devam edeceklerini söyleyen Demiray, Kılıç,  odalarına çok sayıda bisikletçiden gelen şikayetlerde; yollarda motorlu araçlar nedeniyle yaşadıkları sıkıntılardan söz ettiklerini belirtmiştir.Erbey; Edirne’de birçok yolun bisiklet kullanımına uygun olmadığını, bu yollarda bisiklet kullanımını doğru bulmadığını belirtmektedir. Ayrıca, motorlu araç sürücülerinden, bisikletlilere anlayışlı davranmalarını istemektedir ki bu duyarlılığından dolayı teşekkür ederiz.Ancak ardında da şunu eklemektedir Kılıç; “Bisikletli vatandaşlarımızın trafikte seyretmeleri aslında doğru değil’. 2918 sayılı Karayolları Kanunu bisikletlilere bazı haklar tanımıştır. Bunlardan biri de bisiklet yolu olmayan yerlerde yolun sağ şeridini bisikletlilerin kullanabilme hakkıdır. Bu hakkımızı ülkenin her yerinde olduğu gibi Edirne’de de kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Edirne Belediyesi’nin yaptığı yol çalışmalarında bisiklet yolu kısmının olup olmadığını takip ettiklerini belirten vurgulayan Demiray, “Sayın başkana önerimiz bu yasayı iyice incelemeli, odasına bağlı olan üyelerinden rica etmek yerine onları eğitmeli, gelen şikâyetler üzerine onlara yaptırım uygulamalıdır.Biz bisikletliler; kentimizde mevcut bisiklet yollarının olmadığını biliyor, yasanın bize sağladığı olanak olan yolların sağ şeridini kurallara uygun bir şekilde kullanmaya gayret ediyoruz. Yani biz bisikletliler yaşamın içinde varız. Bisiklet yolları için Edirne Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları gün gün takip etmeye çalışıyoruz. Bu konuda Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç başta olmak üzere tüm taşıt sahipleri ile birlikte; mevzuata uygun bisiklet yolları yapmasını Belediyemizden talep etmede birlikte olmaya davet ediyoruz.Biz Edirne Bisikletlileri olarak biliyoruz ki; en doğrusu kentimizi boydan boya bir ağ gibi saran bisiklet yollarının olması. Edirne Belediyesi’nin yaptığı yol çalışmalarında bizlere verilen “bisiklet yolu” sözünün de takipçisi olduğumuzu belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Edirne'de bisikletçilerden 'Bisiklet yolu' tartışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:35
 • Guneş
  08:25
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı