EDİRNE HABERLERİ

Edirne’yi Tanıtma Ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Dinar: "Kırkpınar’a Önce Edirneliler Sahip Çıkmalı"

IHA
13 Temmuz 2015 - 17:50Son Güncelleme : 13 Temmuz 2015 - 17:51

BAHRİ DİNAR VE CİĞERCİ KEMAL USTA KIRKPINAR UNSURARIYLA BASINA POZ VERDİ

IHA

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, Geleneksel Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine önce Edirnelilerin sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak, her esnafın afişini ve kırmızı dipli mumunu vitrinine asması gerektiğini söyledi.
Bu yıl iki bayramın bir arada yaşanacağını dile getiren Dinar, "Malum bir tanesi Ramazan Bayramı, hemen arkasından dünyanın en büyük festivali olan geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşlerini yaşayacağız. Biz esnaf olarak da her yıl Kırkpınar’dan oluşan bir sergi açıyoruz. Bu yıl da yine aynısını tekrarlıyoruz. Kırkpınar’a önce biz Edirneliler sahip çıkmalıyız ki ondan sonra dışarıdan gelen insanlar bize ilgi alaka göstersin, diyoruz. Bu yüzden hiç olmazsa her esnaf dükkanına Kırkpınar geleneğimizi ifade eden bir obje kullanmalı. Bu bir yağ ibriği, ağa tespihi, kıyafeti, kıspet olabilir. Biz de bir esnaf olarak bugün itibariyle bu geleneği sürdürmek adına dükkanımda bir kıspet, davul, ağa kıyafeti olmak üzere objelerimizi sergileyeceğiz. Biz buna ’Kırkpınar Tanıtım Kampanyasına davet’ diyoruz. Halktan insanların da evlerindeki camlara birer Kırkpınar objesi, Türk Bayrağı veya afiş asarak bu tanıtım kampanyasına katkıda bulunmalarını bekliyoruz. Çünkü bu festival Edinemiz’in düğünüdür. Biz Edirneliler olarak dünyanın en büyük şölenini düzenliyoruz. Bu festivali en coşkulu biçimde yaşayabilmek ve yaşatabilmek için ev sahibi olarak herkesin kendi adına üzerine düşeni yapması gerekir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Edirne’yi Tanıtma Ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Dinar: "Kırkpınar’a Önce Edirneliler Sahip Çıkmalı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edirne’yi Tanıtma Ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Dinar: "Kırkpınar’a Önce Edirneliler Sahip Çıkmalı" haberi güncellenecektir.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:32
  • Guneş
   06:24
  • Öğle
   13:27
  • İkindi
   17:13
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı