EDİRNE HABERLERİ

Edirne Valisi Şahin'in Büyük Sinagog'a ilişkin açıklamaları

AA / Salih Baran
24.11.2014 - 18:56 |Son Güncelleme :

- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Sayın Vali Şahin, Türk Musevi Cemaati Hahambaşısı İsak Haleva ile telefonda görüşerek, beyanının yanlış anlaşıldığını ifade edip, derin üzüntüsünü ve Musevi cemaatine de özürlerini bildirdi" - "Tüm Yahudi arkadaşlarımızı özellikle Haleva'yı Edirne'ye davet ediyoruz. Onları ağırlamaktan mutluluk duyacağız"

AA / Salih Baran

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Sayın Vali Şahin, Türk Musevi Cemaati Hahambaşısı İsak Haleva ile telefonda görüşerek, beyanının yanlış anlaşıldığını ifade edip, derin üzüntüsünü ve Musevi cemaatine de özürlerini bildirdi" dedi.

Gürkan, belediye meclis salonunda düzenlediği basın toplantısında, son günlerde Türkiye'de Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in Büyük Sinagog ile ilgili sözleriyle alakalı yoğun bir tartışma olduğunu anımsattı.

Tartışmaların artık mecrasının dışına çıkarak Edirne'ye zarar vermeye başlaması üzerine açıklama yapma gereği duyduğunu belirten Gürkan, şöyle konuştu:

"Vali Şahin, gerçekten insan olarak bir kez dahi hiç kimseyi inancından, etnik kökeninden, milletinden ayırdığına şahit olmadığımız bir insan. Şahin'in sanki bir inancın mensuplarına karşı düşmanca tavırları olmuş gibi yansıtılmasını doğru bulmuyoruz çünkü Vali Şahin, mütevazi, beyefendi, gece gündüz ülkesi için mesai harcayan bir insan. Kaldı ki sinagogun restorasyonu için de ne kadar yoğun çaba sarf ettiğinin yakın şahitleriyiz. Sayın Vali Şahin, Türk Musevi Cemaati Hahambaşısı İsak Haleva ile telefonda görüşerek, beyanının yanlış anlaşıldığını ifade edip, derin üzüntüsünü ve Musevi cemaatine de özürlerini bildirdi."

Gürkan, Edirne'de Yahudiler ile yüzlerce yıl kardeşçe yaşandığını ve birçok Yahudi kültürünün kentte hala sürdüğünü dile getirdi.

Musevi cemaatinin kırılganlığını, hassasiyetini anladıklarını vurgulayan Gürkan, "İspanya'dan sürgüne gönderilen Yahudiler'e kucak açan bir ecdadın torunları olarak onları reddetmemiz ne de onların ibadethanelerine zarar vermemiz söz konusu. Tüm Yahudi arkadaşlarımızı özellikle Haleva'yı Edirne'ye davet ediyoruz. Onları ağırlamaktan mutluluk duyacağız" diye konuştu.

Toplantıda, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Edirne Esnaf Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ da yer aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Edirne Valisi Şahin'in Büyük Sinagog'a ilişkin açıklamaları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:53
 • Güneş
  08:26
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı