Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Edirne, mimarlık öğrencilerinin ‘açık hava amfisi’ olacak

  AA
  03.05.2017 - 12:01 | Son Güncelleme: 03.05.2017 - 14:41

  Osmanlı'nın Edirne'deki mimari bakiyeleri, mimarlık öğrencilerinin rehberi olacak.

  Edirne Valisi Günay Özdemir'in geliştirdiği ‘Edirne Açık Hava Amfisi'nde Geleceğin Medeniyet Mimarlarını Yetiştiriyoruz’ projesiyle, kentteki eğitim kampına katılacak mimar adayları, Osmanlı mimarisinin gelişim aşamasını örnekleriyle görecek.   

  Vali Özdemir, Edirne'nin dünyaya örnek olmuş medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Edirne'nin, mimarlığın zirvelerinin örnekleriyle dolu bir kent olduğunu belirten Vali Özdemir, şöyle konuştu:
  "Edirne, dünyaya örnek olmuş medeniyetlerin kurulduğu bir yer. Son dönemde de Osmanlı medeniyetinin kurulduğu ve bu medeniyetin İstanbul'u fethettiği bir medeniyet. Osmanlı'nın kuruluşundan son dönemine kadar mimari anlamda, ekonomi, kültürel, sağlık, sosyal, eğitim anlamda baktığınızda dünyaya örnek olacak bir altyapı var.     

  Mimari konuda ise Selçuklu mimarisinden Osmanlı mimarisine geçiş burada net olarak görülebiliyor. Selimiye ise Osmanlı mimarisinin zirvesi konumunda. Bu özellikleriyle Osmanlı'nın mimari gelişiminin en iyi gözlenebileceği bir yer olma özelliğini bu kente katıyor. Bu şekilde olan bir merkez dünyanın hiçbir yerinde yok."     

  İlk ders yazın başlayacak     

  Projenin Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile yürütüleceğini anlatan Özdemir, "Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile geleceğin mimarlarını yetiştirmek için 'Edirne Açık Hava Amfisi'nde Geleceğin Medeniyet Mimarlarını Yetiştiriyoruz' projesi adı altında çalışma yürütüyoruz. Camilerimizin, köprülerimizin, çarşılarımızın mimari gelişiminin ders olarak anlatıldığı ve yerinde görülebileceği bir çalışma hazırlıyoruz" dedi.     

  Özdemir, Edirne'nin mimari boyutların geçişlerine şahitlik edilebilen bir şehir olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:
  "Edirne'nin çok güzel mimari anlamda, cami olarak baktığınızda Selçuklu'dan Osmanlı'ya geçişte bir Eski Camisi, Osmanlı'nın ilk eseri diyebileceğiniz Üç Şerefeli Cami ve Selimiye... Bunlar 500 metrekare içerisinde Osmanlı cami mimarisi hakkında fikir edinmek için en önemli üç eser.     

  Çarşılara baktığınızda da aynı şekilde Osmanlı'nın tarihi gelişiminde çarşıların gelişimini de gözlemliyorsunuz. Köprülerde de bu böyle hamamlarda da. Biz mimarlık eğitimi alan öğrencilere öncelikle ulusal anlamda, özellikle son sınıf öğrencilere yaz döneminde 10 günlük programlarda hem ders hem de workshop olarak bu mimari eserlerin nasıl olduğunu göstereceğiz. Bunun öğrencilere yeni medeniyet kurmada, yeni anlayışı geliştirmede çok büyük katkıları olacağını düşünüyoruz. İkinci aşamada Balkanlar'da son aşamada da uluslararası anlamda dünyadaki bütün mimarlık fakülteleriyle çalışmalarımızı sürdürmeyi planlıyoruz."     

  Vali Özdemir, programın hazırlandığını ve konaklamalarının karşılanacağı ilk öğrenci grubunun ‘Edirne Açık Hava Amfisi'nde’ ilk derslerini yaz aylarında almaya başlayacaklarını söyledi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı