EDİRNE HABERLERİ

Edirne’de Her Çocuğa Bir Fidan Dikilecek

IHA
24.02.2015 - 17:45Son Güncelleme :

EDİRNE VALİSİ DURSUN ALİ ŞAHİN, HER AY BİR KARARLA EDİRNE’DE ÖRNEK OLMASI BAKIMINDAN, TÜM TÜRKİYE'DE UYGULANMASINA ZEMİN HAZIRLAMAK İÇİN DEĞİŞİK KARARLAR ALDIKLARINI SÖYLEDİ.

IHA

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, tüm Türkiye’de uygulanmasına zemin hazırlamak için Edirne’de değişik kararlar aldıklarını söyledi. Vali Şahin, Edirne’de her doğan çocuk ve evlenen her çift adına ağaç dikeceklerini kaydetti.
Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Eylem Planı kapsamında, Edirne Valiliği’nin koordinasyonunda, Orman İşletme Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından, Edirne’de doğan her çocuk için ve il merkezinde yapılacak her nikah işlemine bir fidan dikileceği bildirildi. ’Her Doğan Çocuğa Bir Fidan ve Her Nikah Törenine Bir Fidan’ kampanyası kapsamında kurumlar arasında protokol imzalandı.
Şubat ayında alınan kararla her doğan çocuğa bir ağaç, her evlenen kişiye bir ağaç projesini uygulayacaklarını belirten Vali Şahin, "Ülkenin yeşillenmesi, ağaca doyması ancak dikmekle olur. Almanya’ya ilk gittiğimde Almanya’nın ormancılıkta ne kadar ileri gittiğini, İkinci Dünya Savaşı’nda tahribata uğrayan ormanları nasıl yenilediklerini görünce şaşırdım. Türkiye’de de son 25 yıldır epey ağaç dikimi yapılıyor. Her ağaç faydalıdır ama biz meyve ağacı dikme kararı aldık. Doğan her çocuk için ceviz ve ıhlamur ağacı dikeceğiz. Bundan böyle doğum olaylarını nüfus müdürlüğü bize aylık olarak bildirecek. Biz de o parayı onların hesabına yatıracağız ve Orman İşletme tarafından bu ağaç dikilmiş olacak. Biz de kimin adına dikildiğine dair plakalarını yapacağız. Kaymakamlar da bunu ilçelerde yapacak" dedi.
Meriç ve Tunca Nehirleri Şehir Ormanı Projesi kapsamında 33 hektarlık bir alan olduğunu belirten Vali Şahin, "Orada ayırdığımız sahaya ağaçları dikeceğiz. Mart ve Kasım ayında listeler gelecek. Biz de senede iki kez toplu halde ağaçlarımızı dikeceğiz" şeklinde konuştu.
İmzalanan protokol kapsamında yeni bir hayatı simgelemesi maksadıyla her doğan çocuğun ve her nikahlanan çiftin, kendileri için dikilen ağaçta isim künyeleri yer alacak. Fidanı dikilen her aileye, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, ev adreslerine tebrik kartları yollanarak vatandaşlara ‘Her Doğan çocuğa Bir Fidan ve Her Nikah Törenine Bir Fidan’ kampanyasının bilgilendirilmesi ve halkın ağaç dikimi ile ilgili bilinçlendirilmesi sağlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Edirne’de Her Çocuğa Bir Fidan Dikilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2015 tarihinde saat 17 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edirne’de Her Çocuğa Bir Fidan Dikilecek haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  13:30
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  19:23
 • Yatsı
  20:43
Sayfa Başı