EDİRNE HABERLERİ

Edirne’de 2050 Yılına Kadar ‘İçme Suyu’ Sorunu Olmayacak

IHA
29.07.2015 - 12:38Son Güncelleme : 29.07.2015 - 12:39

kırklareli kayalıköy barajından edirne'ye getirilmesi planlanan 58 kilometrelik yeni içme suyu isale hattının 20 kilometrelik bölümü tamamlandı.

IHA

Edirne’de, Kırklareli’nde bulunan Kayalıköy Barajı’ndan getirilecek yeni içme suyu isale hattı için ihale yapıldı. Haziran 2016 tarihinde tamamlanması beklenen çalışma sonucunda Edirne’nin 2050 yılına kadar içme suyu problemi giderilmiş olacak.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı Lalapaşa yolu üzerinde bulunan arıtma tesisinde incelemelerde bulundu.
Merkez nüfusun 150 bini bulan kentte içme suyu ihtiyacı Süloğlu Barajı’ndan karşılanıyor. Ancak şebekenin eski olmasından dolayı sık sık borularda bulunan kelepçelerin arızalanması ve mevcut ihtiyaca cevap vermemesi üzerine Edirne Belediye harekete geçti. Devlet Su İşleri (DSİ)11. Bölge Müdürlüğü’yle imzalanan protokol kapsamında, Kırklareli KayalıKöy Barajı’ndan 58 kilometrelik yeni bir isale hattının yapılması kararlaştırıldı.
20 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI
Yapılan ihalenin ardından 15 Mart 2015 yılında çalışmalara başlandı. Geçen zaman içerisinde 58 kilometrelik isale hattının 20 kilometrelik bölümü tamamlandı. Kalan kısmının tamamlanması için çalışmalar devam ederken suyun arıtılacağı tesisinin de çalışmaları aralıksız sürüyor. Haziran 2016 tarihinde tamamlanması beklenen çalışma sonucunda Edirne’nin 2050 yılına kadar içme suyu problemi giderilmiş olacak.
VALİ ŞAHİN: "DAMACANALAR DAMA ATILACAK"
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin arıtma tesisinin ihale süresinden önce biten bir çalışma olduğunu belirterek bu nedenle büyük mutluluk yaşadığını söyledi. Arıtma tesisinin tamamlanması ve il içindeki boruların da yenilenmesinden sonra kentin geleceğinin değişeceğini belirten Şahin, "Artık damaca ve pet şişeler hepsi dama atılacak diyorum. 2050 yılına kadar yetecek olan bu tesis bütün Edirnelilere hayırlı olsun" dedi.
BAŞKAN GÜRKAN: "2015 YILINA KADAR SU SORUNU YAŞANMAYACAK"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise uzun süren bir çalışmanın ardından DSİ ile bir protokol yaptıklarını belirtti. Gürkan, "Biz de Edirne Belediyesi olarak 30 yılda 30 eşit taksitle bu her iki çalışmanın da yapım bedelini DSİ’ye ödeyeceğiz. Edirne’de halihazırda Süloğlu Barajı’ndan 800’lük borularla getirdiğim 38 kilometrelik isale hattımız ve günlük 30 bin metreküp kapasiteli. Bunlar çalışıyor. Tabii çok eski bir teknoloji, eski bir boru. Biliyorsunuz iki gün önce buçuk tepedeki iki depo arasındaki transfer borumuz basınçtan dolayı patladı. Edirne içme suyu şebekesinin ilk çekirdeği 1934 yılından kalma. Tabii Edirne geliştikçe ilaveler olmuş. 500 metrelik bölümde patlaklardan dolayı 10 civarında kelepçe takılmış yerler var. Bu sisteminin bunu taşıması mümkün değil. Çünkü şehir farklı kotlardan oluşan bir yerleşim düzenine sahiptir" ifadelerini kullandı.
Edirne’ye arıtılarak gelen suyun günlük tahlillerinin yapıldığına değinen Gürkan, şehrin içme suyunun içilebilir olduğunu ancak bu konuda psikolojik ön yargının oluştuğunu ve pet şişenin girmediği evin kalmadığını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Edirne’de 2050 Yılına Kadar ‘İçme Suyu’ Sorunu Olmayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edirne’de 2050 Yılına Kadar ‘İçme Suyu’ Sorunu Olmayacak haberi güncellenecektir.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı