Gündem Haberleri

  Edirne Belediye Başkanı'na 3 yıl hapis istemi

  EDİRNE, (DHA)
  09.10.2007 - 11:00 | Son Güncelleme:

  EDİRNE Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Dikmen, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi hakkında su tahsilat işlemlerinde usulsüzlük yapıldığı yönündeki yürüttüğü adli soruşturmayı tamamladı. Başsavcı Dikmen, Başkan Sedefçi’nin ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan 1- 3 yıl arasında hapisle cezalandırılması istemiyle Asliye Caza Mahkemesi’ne dava açtı. Başsavcı Dikmen iddianamesinde, Sedefçi’nin Danıştay kararına rağmen, su affından doğan belediye alacaklarını tahsil etmeyerek, belediyeyi 927 bin 134 YTL gelir kaybına uğrattığını yazdı.

  Edirne Belediye Başkanı CHP'li Hamdi Sedefçi hakkında, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Dikmen tarafından su işlerindeki usulsüzlükle ilgili yürütülen adli soruşturma tamamlandı. İçişleri Bakanlığı’nın izin vermesinden sonra Başkan Sedefçi’nin Danıştay’a yaptığı itirazın da reddedilmesi ile devam eden adli işlemler kapsamında soruşturmayı bizzat yürüten Başsavcı İbrahim Ethem Dikmen, 7 klasörden oluşan soruşturma evraklarını tek tek inceledikten sonra iddianamesini hazırladı. Başsavcı Dikmen, hazırladığı iddianameyi 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme tarafından da kabul edilen iddianamede Başsavcı Dikmen, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan ilgili yasa hükümlerine göre 1- 3 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

  KAMU HAKLARINDAN MAHRUMİYETİ DE İSTENDİ

  Başsavcı iddianamesinde ayrıca, şüpheli Hamdi Sedefçi’nin işlemiş olduğu suçtan dolayı seçime tabi bütün memuriyet hizmetlerinden, seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan, vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi ve denetçisi olmaktan yoksun bırakılması yönünde de talepte bulundu.

  Edirne Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Dikmen iddianamesinde, Belediye Hesap İşleri Müdürlüğü’nün Danıştay Kararı’na rağmen 18 bin 441 aboneye ait 98 bin 6 işlemde su faiz borçlarının tahsil edilmediğini ve kurumun 927 bin 134 YTL gelir kaybına uğratıldığını belirtti. Başkan Sedefçi’nin ita amiri sıfatıyla belediye alacaklarının talep ve tahsili konusunda denetim ve gözetim görevini yerine getirmediği ve belediyeyi zarara uğrattığını iddianamede yer aldı.

  DAVA KONUSU OLAY

  Edirne Valiliği, geçen Ocak ayında Belediye Hesap İşleri Müdürlüğü’de su abone işlemleriyle ilgili idari soruşturma başlattı. Valiliğin atadığı 3 uzmanın hazırladıkları ön inceleme raporu doğrultusunda, işlemlerle ilgili kusuru bulunduğu yazılan kamu görevlileri hakkında adli soruşturma yapılması istendi.

  Ön inceleme raporundan sonra ise, Edirne Belediyesi’nde su tahsilatlarında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle aralarında Belediye Başkan Yardımcıları Cemil Erdoğan ve Ayhan Gür, 5 müdür ve 20 çalışanın olduğu toplam 27 kişi hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’, ‘edinimin ifasına fesat karıştırmak’ suçundan 2'nci Asliye Caza Mahkemesi’ne dava açıldı. Edirne Cumhuriyet Savcısı Ramazan Uğurelli’nin hazırladığı iddianamede 6 sanık hakkında 4- 10 yıl, 21 sanık hakkında ise 1- 3 yıl arasında hapis cezası istendi. Sanıkların yargılamaları önümüzdeki günlerde başlayacak.

  Su Soruşturması’nda adı geçen Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile ilgili suçlamalar ayrılmış ve Danıştay’dan yargılama izni beklenmişti. Danıştay izninden sonra, Başkan Sedefçi hakkındaki adli soruşturma da tamamlandı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı