EDİRNE HABERLERİ

Edirne Belediye Başkanı Gürkan’dan Kent Kart Çağrısı

IHA
20.10.2015 - 17:39Son Güncelleme :

edirne belediye başkanı recep gürkan

IHA

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ulaşımda rahatlama sağlamak için Edirne Belediyesi’nin talimatlarıyla ETUS’a 16 tane daha araç alındığını söyledi. Ulaşım ücretleriyle ilgili yapılan eleştirileri de değerlendiren Gürkan, Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün ulaşım ücretleri ile ilgili yaptığı ve çevre illeri kapsayan istatistik çalışmaları basın mensuplarıyla paylaştı.
Edirne Belediye Meclis Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Gürkan, ETUS’a 16 tane daha aracın ekleneceğini söyledi. Bu araçların 12 tanesinin Edirne’ye geldiğini, 4 tanesinin de kısa bir süre sonra kente geleceğini ifade eden Gürkan, “Gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonda bu araçlarda hizmete girecek. Bu araçların hizmete girmesiyle ulaşımda büyük bir rahatlama sağlanacak, bekleme süresi azalacak” dedi.
Belediye Başkanı olan bir arkadaşıyla ulaşımda yaşanan sorunlar hakkında bir konuşma gerçekleştirdiğini ifade eden Gürkan, “Ulaşımla ilgili o ilde de benzer sorunların yaşandığını gördüm. İnsanların ayakta taşınmaktan duyduğu rahatsızlık, araçların duraklara geç gelmesi, şoförlerin kaba davranması ve fiyatlar konusunda aynı sorunları yaşadığımızı tespit ettik” diye konuştu.
Ulaşım ücretleri ilgili yapılan eleştirilerin de haksız olduğuna değinen Gürkan, Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün çevre ileri kapsayan istatistiksel çalışmayı basın mensuplarıyla paylaştı.
Edirne’de ve çevre illerde ulaşım fiyatlarında çok büyük farklılıklar olmadığına değinen Gürkan şu bilgilere yer verdi:
“Edirne’de öğrenci 1,25 kuruş, tam 1,80 kuruş; Çanakkale’de öğrenci 1,25 kuruş, tam 1,80 kuruş; Tekirdağ’da öğrenci 1,25 kuruş, tam 2 lira; Çorlu’da öğrenci 1,25 kuruş, tam 1,75 kuruş; Keşan’da öğrenci 1,25 kuruş, tam 1,80 kuruş; Lüleburgaz’da öğrenci 1,25 kuruş, tam 1,75 kuruş; Kırklareli şehirci öğrenci; 1,25 kuruş, tam 2 lira; Kırklareli üniversite öğrenci 2 lira, tam 2,5 lira.”
Türkiye’de gittiğin mesafe kadar öde sistemini lastik tekerli araçlarda bir tek Edirne’de uyguladığına dikkat çeken Gürkan, “Bu sistem sayesinde öğrencilerimiz 0,65 kuruştan 1,25 kuruşa kadar seyahat edebiliyor” dedi.
VATANDAŞA KENT KART KULLANIN ÇAĞRISI
Şehir dışından gelen vatandaşın kent kart kullanımında sıkıntı yaşadığını ve bu yüzden nakit binişlerle ilgili bir karar aldıklarını ifade eden Gürkan, “Daha önce bu sistemde nakit binişlere yer yoktu. Ama şehir dışından gelen misafirlerimizin yaşadığı sıkıntıları çözmek için nakit binişleri de getirdik. Nakit binişler önceleri 2 liraydı. Artan maliyetlerden dolayı bu ücreti 2,5 TL’ye çıkarttık. ETUS son günlerde nakit binişlerdeki bu ücretten dolayı eleştiriliyor. Şehir dışından gelenlerin bu ücretleri eleştirmesini haklı bulabilirim ancak şehir içinde yaşayan ve sürekli ETUS kullanmak zorunda kalan vatandaşların eleştirilerini haklı bulamıyorum” diye konuştu.
Edirne’de yaşayan vatandaşların indirimli ulaşım ücretlerinden yararlanabilmesi için kent kart kullanmalarını isteyen Gürkan, “Edirne Belediye Başkanı olarak benimde çekmecemde kent kart var. Toplu taşıma sistemini kullanıyorsanız, lütfen sizde bir kent kart sahibi olun” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Edirne Belediye Başkanı Gürkan’dan Kent Kart Çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edirne Belediye Başkanı Gürkan’dan Kent Kart Çağrısı haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:36
 • Guneş
  08:26
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı