"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

EDEP&HİZMET + ADALET&HOŞGÖRÜ

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, hayat felsefesini şu dört kelime üzerine oturtmuş: Edep, hizmet, adalet ve hoşgörü... Füzün; edep ve hizmeti babasından miras aldığını, kendisinin de bunun üzerine adalet ve hoşgörüyü koyduğunu söylüyor. DEÜ Rektörü, bu hayat felsefesini öğrencilerle her buluşmasında, özellikle mezuniyet törenlerinde paylaştığını söylüyor. Bir anlamda basından alıp üzerine koyduğu bu mirası genç nesillere aktarıyor. Füzün Hoca’yla sohbetimizde çok iyi kuru fasulye pişirdiğini, Beşiktaş ve Akhisarspor’u desteklediğini, film seyretmekten keyif aldığını, para, yaka etiketi ve anahtarlık biriktirdiğini, 300’ün üzerinde kravatı bulunduğunu, kendi deyimiyle safkan yay olduğunu, ‘Efe’ adlı köpeğine tutkusunu öğreniyoruz.

EDEP&HİZMET + ADALET&HOŞGÖRÜ

OTOMOBİL
Sürati seven bir sürücüyüm

* İlk arabam 1982’de 0 kilometre aldığım beyaz bir Renault 9’du.
* Şu an 2005 model deve tüyü renkli Honda Civic’im var.
* Otomobilimi kendim kullanırım. Kurallara genelde uyan ama sürati de seven bir sürücüyüm. Tüm cezalarım hız yüzünden.
* Bir araba alırken öncelikle ekonomik gücüme uygun olmasına bakarım. Sonra, buna bağlı olarak estetik ve kalite ararım.

BESLENME
Kuru fasulyem çok ünlüdür

* Uzun yıllardır günde iki öğün yiyorum. Bu nedenle çok sevmeme rağmen kahvaltıyı pas geçiyorum. Ancak bir hekim olarak bunu kimseye tavsiye etmiyorum. Benimki hayat şartlarının getirdiği bir alışkanlık. Tatil günlerinde ise öğle yemeği yerine kahvaltıyı tercih ediyorum. Bazı akşamlar da yine kahvaltılık ürünlerle karnımı doyurma yoluna gidiyorum.
* Öğlenleri çok seçici değilim. Genelde okulda yerim. Mönüde ne varsa onu tüketirim. Özel bir şey istemem. Dışarıdaysam yağsız bir et ya da sebze tercih ederim.
* Akşamları beslenmeme daha çok özen gösteriyorum. Hafif şeylerle geçiştiriyorum. Ya da balık ve salata tüketiyorum.
* Ara öğün bilmem.
* Günde 10 bardak şekersiz çay, 3 fincan da kahve içerim.
* Yemek seçmem ama patlıcan favorimdir. Musakka ve karnıyarığa bayılırım, gözlerimin içi güler.
* Genelde Akdeniz lezzetlerinden hoşlanırım. Alman mutfağı da fena değil. İngiliz yemeklerine hiç alışamadım.
* Acayip güzel yemek yaparım. Kuru fasulyemden tadan parmaklarını da yer. Teflon tavada tereyağıyla yaptığım bonfilem de ünlüdür. Zeytinyağlı lezzetlerde de iddialıyım.

MEKAN
Bir mekanda önce hijyen ararım

* Bence dünyanın keyif alınarak yemek yenilecek en iyi yeri Urla İskele. Burada da favorim Yengeç ve Cumhur Kaptan. Yosun’la Sahil de iyi. Güzelbahçe’de Gemi Restoran severek oturduğum yerlerden.
* Yurt dışında genelde bulunduğum ülkenin orijinal lezzetlerini sunan mekanları tercih ederim. Gitmeden önce kitaplardan ve internetten de araştırırım.
* Bir mekanda ilk dikkat ettiğim şey temizlik-hijyendir. Sonrasında ambiyansına, mönü zenginliğine, lezzet ve kaliteye bakarım.

SPOR
Sporsuz yaşam düşünemiyorum

* Spor, hayatımın olmazsa olmazları arasında. 35 yaşından bu yana haftada 2-3 kez düzenli spor yapıyorum. Rektörlük sürecinde biraz aksatmış olsam da yine de ortalamayı tutturuyorum.
* Yazın gün aşırı 40 dakika kadar tempolu yüzerim.
* Kışın haftada iki defa ortalama 1 saat jogging şeklinde doğanın içinde tırmanış ve hafif koşum var.
* Her sabah uyanır uyanmaz 5 dakika süren bel, kol vs egzersizleri yaparım, hiç aksatmam.
* Her erkek gibi iyi bir futbol izleyicisiyim. Beşiktaşlıyım. Bu sene bir Akhisarlı olarak Süper Lig’in yeni takımı Akhisar’ı da destekleyeceğim.
* Maçı statta değil de televizyondan seyretmeyi seviyorum. O gürültülü, patırtılı nahoş ortamdan hoşlanmıyorum. Ancak bu yıl sırf Akhisarspor için bu kuralımı bozmayı düşünüyorum.
* Lise yıllarımda basketbol oynadım. Yıllardır arabamın bagajında ve evimde basketbol topum durur. Pota bulduğum yerde dayanamam mutlaka bir-iki atış yaparım. Dolayısıyla futboldan sonra iyi bir basketbol seyircisiyim.

EDEP&HİZMET + ADALET&HOŞGÖRÜ

TATİL
Favori tatil yerim Ölüdeniz

* Son 5 yıldır doğru dürüst tatil yapamıyorum. Önceki senelerde de çok düzenli yaptığım söylenemez. Bir cerrah olarak izinlerim hep yanmıştır. Ama bundan da hiç rahatsız değilim.
* Ancak bu yıl tatil yapacağım inşallah. Bayramdan sonra birkaç günü tekne turu olmak üzere 10 gün dinlenmeyi planlıyorum. Favori mekanım olan Ölüdeniz’e gideceğim.

EDEP&HİZMET + ADALET&HOŞGÖRÜ

HOBİ
Film seyretmek en büyük hobim

* Tekne tutkum var. Kendime ait değil, kiralıyorum. Kaptanlık ehliyetine de sahibim.
* Televizyondan film seyretmekten büyük keyif alıyorum.
* Bir başka hobim doğa yürüyüşü. Onunla birlikte arkeolojik alanları gezmek. Son olarak Fethiye’deki Tlos’u ziyaret ettim.
* Özel tutkum yok ama herkes gibi müzik dinlemeyi ben de seviyorum. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği en hoşlandığım türler. “Mihriban” ve “Dönülmez Akşamın Ufkundayım” favorilerimdir.
* Bağlama çalmayı çok isterdim, içimde uktedir.
* Çocukluğumdan beri Türk parası biriktiriyorum.
* Katıldığım kongrelerdeki yaka etiketleri ile hediye edilen anahtarlıklardan oluşan iki koleksiyonum daha var.

KARİYER
Hayatımda hiç yıl kaybetmedim

* Akhisar Misak-ı Milli İlköğretim Okulu, Buca Ortaokulu, İzmir Atatürk Lisesi’nde okudum. 1975’de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum.
* Hayatımda hiç sene kaybetmedim. Bütünlemeye de kalmadım. Belki süper değil ama başarılı bir öğrencilik hayatım oldu.
* 1980’de Tepecik SSK’dan genel cerrahi uzmanı olarak ihtisasımı aldım. 1981-1984 yılları arasında Buca SSK’da başasistan olarak görev yaptım. Sonra İzmir Devlet Hastanesi’ne geçtim. Beş yıl süreyle aynı pozisyonda çalıştım.
* Bu arada dışarıdan sınava girerek genel cerrahi doçenti oldum. 1988’de Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Cerrahi Dalı’na geçtim. 1993’te profesör oldum. 1999’da 10 ay süreyle başhekimlik yaptım.
* 2008’den bu yana da Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü olarak görev yapıyorum.
* Küçükken üç idealim vardı. Ya doktor ya hakim ya da matematik öğretmeni olacaktım. İlk tercihim gerçekleşti. Dünyaya bir daha gelsem yine hekim olmak isterim. Ancak bu mümkün değilse bu kez tercihim arkeolog olmaktan yana olurdu. Geçmişi öğrenmek, doğanın içinde olmak bana büyük keyif veriyor.

GÜNE BAŞLANGIÇ
Bir saatte hazırlanır çıkarım

* Genelde 24.00’te yatar, 07.00’de kalkarım. Saat 08.00 gibi evden çıkarım. Aradaki sürede sabah cimnastiğimi yapar, köpeğimi besler, duşumu alır, tıraşımı olur, hazırlanırım. Yolda radyodan haberleri dinler, en az bir gazete okurum.

MODA
300 civarında kravatım var

* Modayı takip etmem ama iyi giyinmeyi severim.
* Klasik tarzım var. Genelde siyah ya da lacivert takım elbise giyerim. Gömleğin rengi beyazdır, değişmez. Çarpıcı kravat takmaktan hoşlanırım. 300’e yakın kravatım var. Her sabah hangisini takacağım diye ortalama 2 dakika harcarım. İki parçasının eşit olması için de yaklaşık 3 dakika. Sabah için toplamda 5 dakika önemli bir zaman dilimi.
* Mesai dışında sporum. Siyah ve beyaz kombinasyonunu terci hederim. Ama kırmızı kazak, süveter ve tişörtlerim de vardır.
* Kot da giyerim, kısa pantolon da...
* Hazır giyinirim. Alışverişim kısa sürer. Vitrinde görürüm, hoşuma giderse girer bakarım, ölçüsü uyarsa alır ve çıkarım. Kolay müşteriyim.

SOSYAL MEDYA
Maillerime bile bakamıyorum

* Sosyal medyada yokum. Hiç ihtiyaç duymadım. Eksikliğini hissetmiyorum. Fırsatım da olmuyor zaten. Maillerime bile sekreterlerim bakar. Önemlilerini benim için ayırır, diğerlerini silerler. İnternette dolaşıp sörf yapmaktansa hoşlanıyorum. Özellikle son dakika haberlerini kaçırmamaya çalışıyorum.

SEVİMLİ DOSTLAR
5 yaşında Rottweiler sahibiyim

* En sevdiğim hayvan köpek. Bir dönem üç tane birden vardı. Şimdi 5 yaşında ‘Efe’ adında bir Rottweiler sahibiyim. Dünya tatlısı bir şey. İleride bir de at ve eşeğim olsun istiyorum.

ASTROLOJİ
Safkan bir yay burcu insanıyım

* Yay burcuyum. Yükselenim de yay. Safkan bir yayım. Yay burcu insanı felsefeyi sever, spordan hoşlanır, dinle ilgilenir, duygusaldır. Hepsi bende var.

X