Edelman: Atatürk olsaydı ‘haydi kızlar okula’ derdi

Hürriyet Haber
08.02.2005 - 01:30 | Son Güncelleme:

ABD Yönetimi, Dünya Bankası'nın öncülüğünde uygulanan Sosyal Riski Azaltma Projesi'ne, yoksul ailelerde, anne adaylarının sağlık kontrolü ve çocukların eğitimi alanında "şartlı nakit transferi" olarak kullanılmak üzere, 9 milyon dolar tutarında hibe yaptı.

Hibe anlaşması, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink arasında imzalandı.

ANNE ADAYININ KONTROLÜ:

Çanakçı, 9 milyon dolarlık hibenin, alt gelir grubundaki anne adaylarının, sağlık kontorülünden geçmesi kaydıyla nakit olarak verileceğini söyledi. Proje başladığından bu yana 1 milyon 195 bin çocuk ve anne adayının nakit transferden yararlandığını ve 73 milyon dolar (102 milyon YTL) sağlandığını söyleyen Hazine Müsteşarı, projenin tamamlanacağı 2006 Haziran ayana kadar ek olarak 1 milyon 300 bin kişi ve ek 290 milyon dolarlık bir nakit kaynak transferi daha hedeflendiğini bildirdi.

ATATÜRK OLSAYDI:

Edelman, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ün özellikle kız çocuklarının eğitimine ne kadar önem verdiğini bildiklerini söylerken, Türkçe olarak, "Eminim aramızda olsaydı o da 'Haydi kızlar okula' derdi" diye konuştu. Türkiye'de uygulanan ekonomik programın güçlü bir büyüme sağlamakla birlikte, bunun olumlu sonuçlarının vatandaşlarca hissedilmesinin vakit alacağını belirten Edelman, bu sürece kendilerinin de 9 milyon dolarlık hibeyle katkıda bulunduklarını kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı