KİLİS HABERLERİ

'Edebiyatın Medyayla İmtihanı' paneli

DHA
05.05.2017 - 10:40Son Güncelleme :
DHA

Songül ALTIAYLIK/ KİLİS, (DHA)- KİLİS'te, 7 Aralık Üniversitesi'nde 'Edebiyatın Medyayla İmtihanı' konulu panel düzenlendi.
Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü 7 Aralık Üniversitesi Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanı Dr. Muhammed Hüküm yaptı. İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ahmet Faruk Güler ve Yrd. Doç. Dr. Taner Namlı ise panelist olarak katıldı.
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Faruk Güler, konuşmasında şunları söyledi:
"İnsan var olduğu müddetçe edebiyat var olacaktır; ancak günün getirilerine göre adeta edebiyat evrim geçirmektedir. Bunun faydaları olabildiği kadar büyük zararları da vardır. Çünkü günümüzde edebiyat, internet ve televizyon gibi sınırı olmayan medya araçlarının içerisinde var olmaya başlamıştır. Böyle olunca bilginin doğruluğunun, hangi sözün hangi şaire ait olup olmadığının bile bilinemediği bir mecraya çekiliyor. Edebiyat, sadece popülerlik kazanıyor, ticarete dönüşüyor ve niteliksizleşiyor. Asıl nitelikli olan kitaplar, ikinci planda kalıyor. Ancak geleceğe popüler olan değil; nitelikli olan kalacaktır."
Yrd. Doç. Dr. Taner Namlı ise, "Günümüzde sadece bir internet sitesinde 55 bin şair ve 1 milyon şiir var. Bunlar çok uçuk rakamlardır. Bunlardan kaç tanesi gerçekten şairdir ve nitelikli eserler veriyordur?  Medyanın bizi nasıl empati felçliğine sürüklediğini şu örnekle açıklayalım: Yanımızda bir bomba patlasa ömür boyu unutamayız; ancak televizyonda ya da internette her gün bu tür bomba, cinayet vs. haberler görmemize rağmen hemen unutuyoruz" dedi.
Panel, katılımcıların sorularının ardından sona erdi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden 'Edebiyatın Medyayla İmtihanı' paneli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Edebiyatın Medyayla İmtihanı' paneli haberi güncellenecektir.

KİLİS İLÇELERİ

KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:56
Sayfa Başı