Dünya Haberleri

DÜNYA

  Edebiyat Nobeli AltIn Defter’li Lessing’e

  Hürriyet Haber
  12 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2007 - 21:11

  Bu yılki, Nobel edebiyat ödülünün ünlü İngiliz yazar Doris Lessing’e verildiği açıklandı. 87 yaşındaki yazar, Nobel edebiyat ödülünü kazanan en yaşlı kişi oldu.

  İsveç Bilim Akademisi’nden yapılan açıklamada Lessing, "Parçalanmış bir uygarlığı şüphecilik, tutku ve hayal gücüyle ele alan, kadın hareketini destansı bir dille anlatan yazar" olarak nitelendi. Açıklamada, Lessing’in 1962 yılında yayımlanan "Altın Defter" romanının bir dönüm noktası olduğu ve gelişmekte olan kadın hareketinin bunu öncü bir çalışma olarak gördüğü, kadın-erkek ilişkilerine 20’nci yüzyıl bakışı hakkında bilgi verdiği belirtildi. Akademi, insanlığı daha ilkel bir yaşama dönmeye zorlayan küresel afet öngörüsünün Doris Lessing için özel bir yaklaşım olduğunu hatırlattı.

  Türkçe’de de ilgi gören "Altın Defter"in ve "Kanopus Arşivleri"nin yazarı olan Lessing, 1919 yılında ailesinin yaşadığı İran’da doğdu. Aile, daha sonra Zimbabwe’ye göç etti. 1950’lerde "Türkü Söylüyor Otlar"ı, 1962’de "Altın Defter"i yayınlayan yazarın diğer önemli kitapları arasında "Terörist", "Siyah Madonna", "Beşinci Çocuk", "Cehenneme İniş", "Mara ile Dann" bulunuyor.

  Lessing, 2005 yılındaki Harold Pinter’den sonra Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan ikinci İngiliz yazar oldu. Nobel’i, geçen yıl da Orhan Pamuk kazanmıştı. Lessing, 1.53 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oldu. 10 Aralık’ta Stockholm’de yapılacak ödül töreninde bu yılki Nobel ödülleri, sahipleriyle buluşacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı