Eczanelerde SSK'lı için gece mesaisi

Ankara
22.02.2005 - 11:34 | Son Güncelleme:

SSK’lıların ilaç alma çilesi hastane eczanelerinden serbest eczanelere taşınırken, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SSK’lıların mağdur olmaması için eczanelerin saat 21.00’e kadar hizmet vermesini istedi.

Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener, yaptığı açıklamada, SSK’lı hastaların serbest eczaneden ilaç alımı konusunda önemli sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Şener, "Biz eczaneleri açık tutarız ama sorun eczanelerin uzun süre hizmet vermemesinden kaynaklanmıyor. Altyapı sorunu çözülmedikçe SSK’lılar ilaç alırken sıkıntı yaşayacak" dedi.

GERİ ÖDEME SÖZÜ

Şener, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ile görüştüğünü, Maliye Bakanlığı Müsteşarı’nın eczanelere geri ödemelerin 45 günde yapılacağı sözünü verdiğini bildirdi. Şener, "Artık biz de verilen sözlere inanmak istiyoruz. Emekli Sandığı 18 iş gününde ödemesi gereken faturaları 75 gündür ödemedi. Bağ- Kur 30 günde ödemesi gereken ilaç geri ödemesini 130 gündür ödemiyor. SSK’da da böyle sorunlar yaşayacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Üst düzey bir SSK yetkilisinin "Sistemin altyapısı hazır değil. Faturaları kontrol edecek yerimiz bile yok. İlaç bize fatura edilip gelse bunların ödemesi üç aydan önce olmaz" dediğini bildiren Şener, geri ödeme konusundaki kaygıların asılsız olmadığının görüldüğünü kaydetti.

İLAÇ VERMEYEN ECZANELERE CEZAİ İŞLEM

SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan, SSK ile anlaşma yaptığı halde hastalara bazı ilaçları vermeyen eczanelere cezai işlem uygulanacağını söyledi.  Karahan, eczanelerde özellikle dün yaşanan provizyon sisteminden kaynaklı sorunların giderildiğini bildirdi.

Eczacıların yoğunluk nedeniyle erken saatlerde yalnızca 10-15 reçete girebildiğini, daha sonra sistemin kilitlendiğini anlatan Karahan, bu sorunun giderilmesi ve saniyede 30, dakikada 1800 reçete temin edilecek şekilde hizmet verilebilmesi için makinelerin güçlendirildiğini kaydetti. Karahan, Pazartesi gününden itibaren eczanelerin saniyede 34 reçete verebilecek duruma getirileceğini ifade etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı