Gündem Haberleri

  Eczaneler kepenk indirdi

  Hürriyet Haber
  15.01.2002 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı'nın yerli ilaçta yüzde 10 indirim yapmasını protesto eden eczaneler bugün ülke genelinde kepenk indirdi. Kapalı eczanelerin camlarına, "Yaşamak ve Yaşatmak İçin Kapalıyız" yazılı afişler asarken, nöbetçi eczaneler acil olanlar dışındaki ilaçları satmıyorlar.

  Hiçbir hastanın mağdur edilmeyeceğini ifade eden nöbetçi eczacılar, eczanelerde bulunan ıtriyat ve parfümeri malzemelerini de satmayacaklarını belirtiyorlar.  Sağlık Bakanı ise eczacıları tehdit ederek, "Eczanesini kapatan bedeline katlanır" dedi.

  Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç,  Ankara`daki bin 800 eczaneden yaklaşık 50`sinin, İstanbul`da ise 4 bin 300 eczaneden yaklaşık 150`sinin hizmet verdiğini belirtti. Türkiye genelinde tüm eczanelerin kepenk kapatma kararına uyduklarını ifade eden Domaç, odalar tarafından hazırlanan afişlerin, tüm kapalı eczanelere asıldığını söyledi. Domaç, "Eczaneler bugün yaşamak ve yaşatmak için kapalılar. Yaşam kavgası veriyorlar" dedi.

  Sağlık Bakanlığı`nın, kepenk indiren eczanelerin ruhsatını iptal edemeyeceğini ve yasal işlem yapamayacağını savunan Domaç, 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Kanun`a göre, eczacıların işyerlerini kapatabilme hakkına sahip olduklarını söyledi.

  Domaç, 18 Aralık 1953 tarihinde yürürlüğe giren kanuna göre, çok eczane bulunan yerlerde 30 gün, tek eczane bulunan yerlerde ise 10 gün süreyle eczanelerin kapatılabileceğini kaydetti.

  Söz konusu kanunun 'cezalar' bölümünde yer alan 45. maddesi, "eczaneyi işletmeye başladıktan sonra mazeretsiz olarak ve mücbir sebepler dışında eczanesi olan yerlerde 30 gün, olmayan yerlerde 10 gün müddetle eczanesini kapalı bırakan veya teftiş sırasında görülen noksanların tamamlanması için yapılmış iki yazılı ihtara riayet etmeyen eczacıların 50 liradan 500 liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılmasını" öngörüyor.

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş ise Türk Eczacıları Birliği ve bağlı odaların, eczacıları yanlış bilgilendirerek, kendilerini doğrudan ilgilendirmeyen bir konuda yasadışı eyleme sürüklediğini öne sürdü. Durmuş, bir haksızlığı gidererek, ilaç fiyatlarında yüzde 10 indirime gitmelerinin, Sağlık Bakanlığı'nın yetkisinde olduğunu vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı