ANKARA HABERLERİ

Eczacılık bayramı değil ’yas günü’

Hürriyet Haber
15.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

TEİS Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun, reçetesiz ilaçlar konusunda herhangi bir çalışma olmadığı yolundaki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, bundan vazgeçilmesini istedi.

Hürriyet Haber

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, "Sağlık Bakanlığından isteğimiz, gizli kapılar ardında yapılmaya çalışılan OTC (tezgah üstü) ilaç satışına ilişkin çalışmalarından derhal vazgeçmeli" dedi.

Reçetesiz ilaç satışının gündeme gelmesi, zincir eczane endişeleri ve depoların faiz sarmalının eczacıları günden güne yıprattığını savunan Saydan, "14 Mayıs’ın, içinde bulunulan durumda "Eczacılık Bayramı" olarak kutlanamayacağını, ancak "yas günü" olabileceğini söyledi.

Sürekli artıyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun bir televizyon programında reçetesiz ilaçlar konusunda herhangi bir çalışma olmadığını, böyle bir şeyin mümkün olamayacağını bildirdiğini anlatan Saydan, şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğümüzün kendi sitesinden duyurduğu üzere, ’Tedaviye Yardımcı ve Sağlığı Koruyucu Doğal ve Diğer Farmasötik Ürünler İzin Listesi’ adı altında 658 kalem ilacın yer aldığı bir liste mevcuttur. Söz konusu listedeki tüm ilaçlar geri ödeme listesinden çıkarılarak, reçetesiz satılmaktadır. Bu da demektir ki bugün listelenen bu ilaçlar yavaş yavaş eczanelerimizden çıkarılmak istenmekte."

Sağlıkta Dönüşüm Reformu düzenlemelerinin sıkıntılarının eczacıların sırtına yüklendiğini iddia eden Saydan, şöyle devam etti:

Tehlikeye girecek

"Sağlık Bakanlığından isteğimiz, gizli kapılar ardında yapılmaya çalışılan OTC ilaç satışına ilişkin çalışmalarından derhal vazgeçmesidir. Aksi halde ilaç kullanımı konusunda bilinçsiz toplumumuzun sağlığı tehlikeye girecek, telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşanacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eczacılık bayramı değil ’yas günü’ haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı