Eczacılardan sitem

ANKA
12.10.2007 - 10:10 | Son Güncelleme:

Tüm Eczacı İşverenleri Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına ilişkin Tebliğ ile ilaç fiyat indirimlerinde tanınması gereken 45 günlük geçiş sürecinin, ilaç firmaları tarafından uygulanmadığını açıkladı.

Nurten Saydan, ilaç firmalarının, ilaç fiyat indirimlerinde eczacılara tanımaları gereken 45 günlük süreyi hayata geçirmedikleri için eczacıların mağdur olduklarını bildirdi.

Saydan şöyle devam etti:

“22 Eylül 2007 tarih 26651 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkındaki Tebliğ'in 10’uncu maddesinin 5’inci bendindeki düzenlemede yer alan ‘Fiyat listesinde yapılacak değişikliklerin uygulanmasına yayımlandığı tarihten 45 gün sonra başlanır’ şeklindeki düzenleme, sendikamızın girişimi sonucu eczacıların zararını telafi etmek için konulmuş bir düzenlemedir. İlaç firmaları daha önceki düzenlemeye göre ilaç fiyatları bakanlıkça yayınlandığı tarihten itibaren indirimli fiyattan ilaç satışı yapıyorlardı ve listelerin yayınlandığı tarihten itibaren de eczanelerimizdeki mevcut ilaçları kurumlara indirimli fiyattan satmak zorunda kalıyor ve zarar ediyorduk. Yapılan düzenleme ile ilaç firmalarının listelerin yayınlandığı tarihten itibaren indirimli ilaç akışı yapması gerekirken, 45 günlük geçiş sürecini kendileri lehine kullanmaya çalışmakta, şark kurnazlığı yapmaktadırlar. Eski düzenleme ile zaten fiyat listeleri yayınlandığında ilaç fiyatlarını düşürmek zorundaydılar ve fiyatları düşürüp ilaç satışı yapıyorlar, hiçbir şekilde şikayet de etmiyorlardı.

Ancak, eczacıların başvurusu ile eczacıların zararını ortadan kaldırmak için yapılan bir düzenlemeyi kendilerine tanınmış 45 günlük ek süre olarak görmekte ve fiyat indirimini uygulamamaktadırlar.

İlaç firmaları tarafından eczanelere yapılan bu haksız uygulamanın ortadan kaldırılması için yasal düzenleme yapılması dahil yaptığımız başvurular doğrultusunda Sağlık Bakanlığı'nca gerekli tedbirlerin alınması ve eczacılara yapılan bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekmektedir.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı