Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eczacılardan indirime telgraflı tepki

  Hürriyet Haber
  11 Ocak 2002 - 13:49Son Güncelleme : 11 Ocak 2002 - 13:49

  Sağlık Bakanlığı`nın, eczacının ilaçtaki payını yüzde 10 indirmesine tepki gösteren bir grup eczacı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Sağlık Bakanı Osman Durmuş`a telgraf gönderdi.

  Sirkeci Postanesi önünde toplanan yaklaşık 500 eczacı adına bir açıklama yapan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Kaplan, Türkiye`de son alınan kararla eczacı karlılığının yüzde 15`e indiğini belirtti. 

  Tüm AB ülkelerinde eczanelerin karlılığının yüzde 35 olduğunu belirten Kaplan, "Türkiye`de de, Bakanlar Kurulu kararnamesiyle karlılığın yüzde 35 olmasını istiyoruz" dedi. 15 Ocak`ta uygulamaya konulacak kararla, eczacının çok zor duruma düşeceğini kaydeden Kaplan, bunun yerine ilaçta KDV`nin kaldırılması gerektiğini söyledi. Kaplan, gönderdikleri telgraflarla kararın haksızlığını dile getirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi. Konuşmanın ardından telgraflar ilgili yerlere gönderildi.

  Cumhurbaşkanı Sezer`e çekilen telgrafta, yurt çapında eczacılık hizmetini felce uğratacağı ve eczaneleri kapanma noktasına getireceği savunulan 'hukuk dışı' uygulamanın ivedi olarak durdurulması istendi.

  Başbakan Ecevit ve Bakan Durmuş`a gönderilen telgraflarda da, uygulamanın durdurulması ve yüzde 35 karlılığın yasal hale getirilmesitalebinde bulunuldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı