ANKARA HABERLERİ

Eczacılardan eylem sinyali

Hürriyet Haber
29.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

İlaç fiyatlarında 4 Aralık’ta uygulanmaya başlayacak büyük indirim öncesi stok zararlarının giderileceğiyle ilgili sözü alamayan, meslek hakkı taleplerine ses bulamayan eczacılar eyleme hazırlanıyor. 18 Eylül kararnamesinin uygulanması durumunda 7 bin eczacının kapanacağını açıklayan Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti, “4 Aralık’tan itibaren teker teker kapanmaktansa 4 Aralık’ta hep beraber kapatmayı tercih edeceğiz” açıklamasını yaparak eylem sinyali verdi.

Hürriyet Haber

Türkiye Eczacılar Birliği’nden yapılan açıklamada kararnamenin şimdiye kadar mesleğe karşı yapılan en büyük tehdit olduğu belirtilerek şu görüşler savunuldu:

“18 Eylül 2009’da yayımlanan Tebliğ ve Kararnameler ile kamu kurum indirimleri, referans fiyatlarda korumanın kaldırılması, orijinal ve eşdeğer ilaçlarda referans bandının yüzde 60’a çekilmesi ile hükümet ilaç alanında 3.3 milyar TL’lik bir tasarrufa gitmiştir. 26 Kasım 2009 günü (bugün) İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü’nce 4 Aralık’tan itibaren geçerli olacak fiyat listelerinin yayımlanması ve kamu kurum indirimi uygulanacak olan 700 kalem ilaçta indirimlerin başlamasıyla, bütün eczacılarımız açısından yaşamanın son derece zorlaşacağı, bazı meslektaşlarımızı ise hemen ve doğrudan batma noktasına getirecek uygulamalar yürürlüğe girecektir.
Geçtiğimiz süreçte sayısız kez ilgili bakanlar, bürokratlar, milletvekilleri, ilaç sanayicileri, basın mensupları ile görüşmeler yapmış, 60 günde 11 kez sadece Sayın Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile görüşmüştür. Tüm eczacı odalarımızı süreçle ilgili bilgilendirmiş, sürecin tüm paydaşlarına yönelik bilgi notları hazırlamış, bütün bunlar olurken bir yandan da “Eczaneler Can Çekişiyor” temalı bir kampanya yürüterek soruna karar alıcıların ve hastalarımızın dikkatini çekmeye çalışmıştır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eczacılardan eylem sinyali haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:33
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı