Eczacılar tek vücut

Aysel ALP/ANKARA
25.12.2009 - 12:37 | Son Güncelleme: 25.12.2009 - 14:03

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile tek tek sözleşme imzalamam, diyen eczane sayısı 23 bini geçti. 3 günde 23 bine ulaşan dilekçeler, Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından Pazartesi ya da Salı günü toplu olarak Çalışma Bakanlığı’na verilecek.

TEB’in 4 Aralık’ta yaptığı kepenk kapatma eylemine Sosyal Güvenlik Kurumu, İlaç Alım Protokolünü ‘tek taraflı feshetme’ kararıyla karşılık vermişti. Bu kararla 16 Ocak’tan itibaren hem TEB ile hem de 24 bin eczane ile sözleşmeler fesholacak. Ancak SGK, yaptığı duyuruda eczaneler ile tek tek sözleşme imzalanacağını duyurdu.

 

İşte bu kararın ardından TEB ve Türkiye genelinde 52 eczacı odası Salı günü aldığı kararla 24 bin eczaneden ‘tek tek sözleşme imzalamam’ dilekçesi yazmasını istedi. Edinilen bilgiye göre bugün itibariyle söz konusu dilekçeyi imzalayan eczane sayısı 23 bini geçti. TEB yönetimi, söz konusu dilekçeleri Pazartesi ya da Salı günü Çalışma Bakanlığı’na teslim edecek.

 

Tek yumruğuz!

Dilekçe sayısının 23 bini geçmesi; Çalışma Bakanı’nın iddia ettiği gibi 4 Aralık Eylemine 7 bin eczanenin katılmadığı iddiasının da doğru olmadığını gösteriyor. TEB yöneticileri, kalan dilekçelerin bugün akşama kadar tamamlanacağı tahmin ederken, eczanelerin tek yumruk olduklarını bir kez daha gösterdiklerini belirtiyor.

 

Eczacının durumuna göre bedel!

TEB yönetimi, SGK’nin eczaneleri bölmek için birliğin ilaç alım protokol sözleşmesi için 500 lira ücret talep ettiği iddialarına da yanıt verdi. Eczacının mali durumuna göre sözleşme bedeli alındığı belirtilerek,

Düşük cirolu eczanelerden 500 lira değil 150 lira sözleşme bedeli alındığı açıklandı. 500 TL sözleşme bedeli ödeyen eczane sayısının ise yalnızca 4 bin 286 olduğu vurgulandı. Ayrıca TEB’in gerek yaptırdığı okullar gerekse sosyal sorumluluk projeleriyle ‘sosyalbir örgüt’ olduğunu gösterdiği belirtildi.

 

Dekanlardan destek!

Türkiye genelinde 13 Eczacılık Fakültesinin dekanı, eczaneler ile SGK arasında yaşanan sıkıntılarla ilgili bugün Ankara’da biraya geldi. Yaşanan sorunlarla ilgili olarak düşüncelerini ve çözüm önerilerini bugün saat 13.00’te yapacakları basın toplantısıyla kamu oyuna açıklayacaklar.

 

Sözleşme imzalanmazsa ne olacak?

Eczanelerin TEB’in aradan çıkarılması dolayısıyla SGK ile tek tek sözleşme imzalamaması durumunda, 16 Ocak itibariyle vatandaş eczanelerden kendi parasıyla ilaç alabilecek. Bu durumda parası olmayan vatandaş ilaç alamazken; parasını ödeyerek ilaç alan da faturasını SGK il ve ilçe bürolarından tahsil etmeye çalışacak. Bu durumun SGK önünde uzun kuyruklara neden olacağı ileri sürülürken; SGK’nin söz konusu manzaraların yaşanmaması için bazı seçenekler üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

İşte o dilekçe:

İşte eczanelerin Çalışma Bakanı Dinçer’e yazdıkları dilekçe örneği:

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı