ANKARA HABERLERİ

Eczacılar: Muayene ücreti sorumluluğu bizde değil

Hürriyet Haber
08 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ekim 2008 - 21:20

Ankara Eczacı Odası, "muayene ücreti tutarlarının belirlenmesinin ve tahsilatının eczanelerde yapılmasının, eczacılarla hiçbir ilgisi bulunmadığını, bu konudaki sorumluluğun tamamen Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ait olduğunu" ileri sürdü.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Ankara Eczacı Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, 1 Ekim’de yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği’nde hastaların ödeyeceği muayene ücreti katılım payı bedellerinin yeniden düzenlendiği hatırlatıldı.

Düzenlemeyle birinci basamak resmi sağlık kuruluşlarında yapılan muayene ve aile hekimliği uygulamasına geçilen illerde aile hekimi muayenelerinden katılım payının alınmayacak olmasına rağmen, ikinci basamak resmi sağlık kurumlarında 3 YTL, eğitim ve araştırma hastanelerinde 4 YTL, üniversite hastanelerinde 6 YTL ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında 10 YTL muayene ücreti katılım payı alındığı kaydedildi.

"SGK ile eczacılar arasında imzalanan ilaç alım protokolü gereğince söz konusu muayene ücretlerinin hastalardan tahsiline eczacıların zorunlu tutulduğu" öne sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu tutarlar eczacıların alacaklarından mahsup edilmek suretiyle SGK bütçesine girmektedir. Her türlü karşı çıkışımıza rağmen SGK, muayene ücretlerinin eczacılar tarafından tahsilatı konusunda ısrarlı davranmış ve protokol hükümlerinde yer almaması konusunda geri adım atmamıştır. Halkımızın açıkça bilmesi gereken husus, muayene ücreti tutarlarının belirlenmesinin ve tahsilatının eczanelerde yapılmasının eczacılarla hiçbir ilgisi yoktur. Bu konudaki sorumluluk tamamen SGK’ya aittir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eczacılar: Muayene ücreti sorumluluğu bizde değil haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı